Bölgesel kalkınmada bankacılık sektörünün rolü: Karadeniz bölgesindeki bankacılık sektörü ile kişi başına düşen GSYİH ilişkisi üzerine bir uygulama
The role of banking in regional economic development: An application on the relationship between the role of banking and GDP per capita in the Black Sea region
- Tez No: 296508
- Danışmanlar: DR. SERKAN ÇANKAYA, PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin coğrafi bölgeleri arasındaki gelişmişlik farklılıkları analiz edilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerdeki ortak sorunlardan biri olan bölgesel geri kalmışlık, çeşitli nedenlerden dolayı ülkemizde de yaşanmaktadır. Ülkemizin doğu ve kuzey bölgeleri ile iç ve batı bölgeleri arasında ekonomik gelişmişlikte ciddi farklılıklar vardır. Bölgeler arasındaki sosyal ve ekonomik uçurum her geçen gün artmaktadır. Bu farklılıkların giderilmesi için yapılan çalışmalar 1960'lı yıllardan itibaren devam etmektedir. Farklı araştırmacıların yaptıkları çalışmalara da yer verilen bu çalışmada; bölgeler ve iller çeşitli kalkınmışlık göstergeleri kullanılarak tek tek analiz edilmektedir.Çalışmanın uygulama kısmında ise; geri kalmış bölge statüsünde olan Karadeniz Bölgesi'ndeki bankacılık sektörü ile kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla oranı arasındaki ilişki sınanmaktadır. Uygulama aşamasında 1999-2009 yılları arasındaki veriler kullanılarak değişkenler arasında basit regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the differences in economic development between the various geographic regions in Turkey. Regional under-development which is a common problem in developing countries has affected Turkey for a number of reasons. There are significant differences in the levels of economic development between the eastern and northern regions on one hand and the interior and western regions on the other. The social and economic differences between these regions are increasing at the present time. The efforts to remove these differences have been continuing since the 1960s. Our research identifies the studies undertaken by a number of researchers and analyzes individual development indicators of regional and provincial development.In the applied economics section of this paper I undertake an in depth study of the Black Sea Region?s banking sector and its relation to Gross National Product per capita. We have apploed a simple regression analysis based on the data of 1999-2009