Some investigations of including multiple sound channels in TV systems
- Tez No: 29651
- Danışmanlar: PROF. DR. KARUPPANAN BALASUBRAMANİAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZ TV alıcılarında daha doğal bir ses elde edebilmek için video işareti ile birlikte en az iki ses bilgisi iletmemiz gereklidir. Birden fazla ses bilgisi içeren video işareti elde etmek için, video işaretine ses bilgilerinin katılması araştırılmıştır. Bu aşağıdaki metodlarla gerçekleştirilebilir. 1. Yatay senkronizasyon darbelerinin genlik modülasyonu ile. 2. Ses işaretlerinin delta modülasyonu ve sonra delta darbelerinin yatay senkronizasyan darberinine eklenmesiyle. Bu tez ek ses kanallarını TV işaretine katmak için önerilmiş bazı yöntemlerden bahsetmektedir. Tasarım, analiz ve simule edilmiş deneylerin sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT For realistic sound reproduction of the audio information in the TV receivers, we need to transmit at least two audio informations along with the video signal. Investigations are carried out in mixing the audio informations with the video signal as to obtain the composite video containing more than one audio information. This is achieved in the following ways. 1. Pulse amplitude modulating Hsyncs. 2. Delta modulating sound signals and then adding delta pulses to Hsync pulses. This thesis reports some proposed techniques of including additional sound channels in TV signal. Design, analysis and results of simulated experiments are presented.