Sonsuz geniş bir tabakaya gömülü doğrultusu bilinmeyen silindirik cisimlere ilişkin ters saçılma problemleri
  1. Tez No: 29652
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARAÇUHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT İDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Öz Bu çalışmada, elektromagnetik özellikleri belirli bir tabakaya gömülü bulunan, doğrultusu, konumu, şekli ve fiziksel yapısı bilinmeyen, sonsuz uzun bir silindirik cismin doğrultusunun belirlenmesi için geliştirilen bir yöntem ayrıntılı olarak incelenmiştir. Burada cismin silindirik yapısını problemin formülasyonuna katabilmek için problem farklı iki koordinat sisteminde ayrı ayrı formüle edilerek bir sistemdeki çözümün diğer sisteme taşınmasına olanak veren formüller bulunmuştur. Bulunan iki ifadenin karşılaştırılması suretiyle cismin doğrultusu belirlenmiştir. Doğrultu belirlendikten sonra cismin diğer geometrik (konum ve şekil) ve fiziksel (bünye parametreleri) özellikleri bilinen yöntemlerle belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
- vı- ABSTRACT The aim of an inverse electromagnetic scattering problem consists, in gen eralin finding the geometrical and physical properties of an inaccessible body by considering the effect of this body on the propagation of electromagnetic waves. Among the most extensively considered cases,the case of cylindrical body has a particular place. The aim of this thesis is to establish an analytical method suitable to determine the orientation of an unknown cylindrical body buried in a slab. This problem, which may have important applications in nondestructive probing, medical diagnosis etc., is also interesting for theoretical point of view be cause the body interacts with several waves created by reflections at two faces of the slab. Once the orientation has been determined,the location,shape and constitutive parameters can then be found by using any one of the already known methods.