Kamu ve özel okullarda çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunların araştırılması (Sarıyer ilçesi örneği)
Physical education teachers in public and private schools employee investigation of the problems faced by
- Tez No: 296533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'da (Sarıyer İlçesi örneği) özel ve kamu okullarında görev yapan, Beden eğitimi öğretmenlerinin beden eğitimi ve spor dersinde yaşadıkları sorunları araştırmaktır.Çalışmanın evrenini İstanbul ili örneklemini ise Sarıyer İlçesindeki kamu okullarında çalışan toplam 69 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır.Çalışmada öğretmenlerin görüş ve beklentileri 52 sorudan oluşan bir anket ile araştırılmıştır.Araştırma sonuçları İstanbul'da (Sarıyer ilçesi) Özel ve kamu okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştıkları okullarda fiziksel şartlar, öğrenci mevcudu, konusunda sıkıntı yaşadıkları bu sıkıntıların kamu okullarında çalışan beden eğitimi öğretmenlerinde daha yoğun olarak görüldüğü tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to point out the issues of the teachers who work in public and private schools of Istanbul area. These issues are; the hours of physical education classes, the exams, indoor activities, complications with the school board, April 23rd and May 19th activities and at last but not least teachers issues with the teaching profession.69 Physical Education teachers whom work in public and private schools attended the research which is in İstanbul from Sarıyer district .Opinions and expectations of teachers in the study were investigated with a questionnaire consisting of 52 questions.Collected data from the survey is arranged on Microsoft Excel. Validity and reliability test had been run by SPSS. Statistical test methods had been used to evaluate the work.T-Test, Anova , Correlation Analysis are also used as hypothesis tests.The test results in Istanbul (Sariyer district) of the physical conditions of the physical education teachers working in the private and public schools, student proportion and the problems are caused by these, have been seen more frequently than the physical education teachers working in public schools, have indicated.