Avukatın uzlaşma sağlama yetkisi
Conciliation power of attorneys
  1. Tez No: 296575
  2. Yazar: ŞAMİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Avukatlık Kanunu 35/A maddesi Türk hukukundaki alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından birisini düzenlemektedir. Avukatlara verilen uzlaşma sağlama yetkisi ile yargının iş yükünün azaltılması ve avukatlara yargı dışı işlev kazandırılması amaçlanmıştır. Buna göre, avukatlar dava açılmadan veya dava açılmış olup da henüz duruşma başlamadan önce kendilerine gelen eden iş ve davalarda, tarafların yalnızca üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri konularda, müvekkilleriyle birlikte karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilirler. Karşı taraf bu daveti kabul eder ve uzlaşma sağlanırsa, uzlaşma konusunu, yerini, tarihini, karşılıklı yerine getirmeleri gereken hususları içeren tutanak, avukatlar ile müvekkilleri tarafından birlikte imza altına alınır. Bu tutanaklar İcra ve İflas Kanununun 38. maddesine göre ilâm niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The Article 35/A of The Code of Attorneyship, regulates one of the alternative dispute resolutions in Turkish law. The authorization of conciliation that is given to lawyers, intends to decrease the caseload of the courts and gains new non-judicial roles to lawyers. According to the article 35/A of Code of Attorneyship, in actions and cases that have been entrusted to them, attorneys, together with their clients, may invite the other party to conciliation before a suit has been filed or before hearings have commenced for an already filed suits, provided that such conciliation pertains exclusively to matters that the parties may elicit of their own will. If the other party takes up the invitation and conciliation is reached, the subject of the concilition, its place and date and the actions that each party will carry out are laid out in a momerandum and signed jointly by the attorneys and clients. Such memoranda in the nature of court decision in the sence of article 38 of the Enforcement and Bankruptcy Law.