Acentenin temsil yetkisi
Agency's authourity to represent
- Tez No: 941487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Acente, sanayileşme ile birlikte yeni pazarlar arayışında ve ticari rekabet içerisinde yer alan tacirin mallarını pazarlaması ihtiyacı doğması sonucu aracılık ve sözleşme yaparak faaliyetinde bulunmuştur. Bu faaliyetin sonucu olarak da acentenin hukuki durumunun düzenlenmesi gereği doğmuştur. Üretilen mal ve hizmetlerin yeni pazarlara ulaşmasında aktif rol oynayan acente tacirin bağımsız yardımcıları içerisinde yer almaktadır. Acentelik faaliyeti sonucunda tacir istihdam, başka pazarlara ulaşma, hukuki kolaylıklar sağlama imkanı sağlamaktadır. Bu kapsamda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) kapsamında acentenin, müvekkili adına sözleşmeye ve aracılık yapma, hakkı koruyucu beyanları kabul ve müvekkili (tacir) adına yerine getirme, müvekkili mahkemede temsil etme gibi hak ve yetkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak acentelik sözleşmesinin kapsamı incelenecek, acente kavramı, acentelik ilişkisinin unsurları, acentelik sözleşmesinin şekli ve içeriği, acentenin hakları ve borçları konuları ele alınacaktır. Akabinde, acentenin temsil yetkisinin avukatın temsil yetkisinden farkları, mahkemede müvekkilini temsil yetkisinin şartları, acentenin temsil yetkisinin hukuki niteliği, davada acentenin taraf sıfatı, temsil yetkisinin kapsamı belirlenmiştir. Bu kapsamda acentenin yer alabileceği hukuki süreçler, temsil yetkisinin sınırları, arabuluculuk sürecinde acentenin temsil yetkisi ve acentenin temsil yetkisi milletlerarası özel hukuk kapsamında değerlendirilmiştir. Son bölümde ise acentenin temsil yetkisinin bulunmaması, temsil yetkisinin sınırlarının açılması ve temsil yetkisinin sona erme halleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agency has been engaged in intermediary and contracting activities as a result of the need to market the goods of the merchant in the search for new markets and commercial competition with industrialisation. As a result of this activity, the need to regulate the legal status of the agency arose. The agency, which plays an active role in reaching the goods and services produced to new markets, is among the independent assistants of the merchant. As a result of the agency activity, the merchant provides employment, access to other markets and legal facilities. In this context, within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102 (TKK), the agent has rights and powers such as contracting and mediating on behalf of the principal, accepting and fulfilling the right-protective declarations on behalf of the client (merchant), and representing the principal in court. In this study, firstly, the scope of the agency agreement will be examined, the concept of agency, the elements of the agency relationship, the form and content of the agency agreement, the rights and obligations of the agent will be discussed. Subsequently, the differences of the agency's representation authority from the attorney's representation authority, the conditions of the authority to represent the client in court, the legal nature of the agency's representation authority, the party status of the agency in the lawsuit, and the scope of the representation authority are determined. In this context, the legal processes in which the agent may take part, the limits of the authority of representation, the authority of representation of the agent in the mediation process and the authority of representation of the agent are evaluated within the scope of international private law. In the last section, the lack of the agency's power of representation, the opening of the limits of the power of representation and the termination of the power of representation are analysed.