Ankara'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde sürdürülen halkla ilişiler uygulamalarına yönelik bir alan araştırması
Research of public relations activities in five-star hotels in Ankara
- Tez No: 296574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Otel işletmeleri, turizm endüstrisinin temel yapı taşlarından birini oluşturur. Otel işletmelerinin hedef kitlesinde ülke sınırları içerisinde yaşayan insanlar kadar ülke dışından insanlar da yer alır. Bu nedenle bir otel işletmesinin hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki tanınırlılığı, güvenilirliliği ve saygınlığı önemlidir. Tanınırlılık, güvenilirlik ve saygınlığın kazanılmasında işletmelerin yürüttükleri halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli bir yeri vardır. Kurum kültürünün hedef kitleye ve halka doğru kanallar aracılığıyla aktarılması işletmenin daha iyi tanınmasını sağlar. Oluşturulan marka değeri, işletmenin tercih edilmesindeki temel etkenlerden biridir. Bu unsurlar hedef kitlenin gözünde güvenilirliği de geliştiren olgulardır. İşletmelerde halkla ilişkiler faaliyetlerinin başarılı olabilmesi için çalışanların katılımı ve alanda uzmanlık gerekli koşullardır. Türkiye'de beş yıldızlı otel işletmeleri turizm faaliyetleri içerisinde en çok tercih edilen konaklama alanlarıdır. Araştırmada Ankara'daki beş yıldızlı otellerin halkla ilişkiler faaliyetleri çalışma konusu olarak belirlenmiştir. Mevcut 12 adet beş yıldızlı otelin 11'indeki (Araştırmaya katılan oteller için bkz. Ek 2) çalışanların katılımı ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama kapsamında araştırma konusu olan otellerdeki mevcut durum ve katılımcıların demografik özellikleri ile halkla ilişkiler konusundaki yaklaşımları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ticari nedenlerden dolayı araştırma konusu olan otellere aitsonuçlar isim verilmeksizin genel sonuçlar kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hotel administrations are one of the fundamental elements of tourism industry. Within the target group of hotel administrations there are people living in the country together with people from other countries. This is the reason that a hotel administration?s recognition, credibility and reputability domestic and overseas are important. Public relations activities of the businesses have an important place in earning trust, credibility and recognition. Transferring institution culture to target group and public by correct channels enables the business to be well known. Brand value which has been created would be the main reason for the institution to be preferred. These facts develop the credibility of the target group. The success of the public relations activities in thebusinesses contribution of the staff and being specialist in the field are must. Five-star hotel businesses are the most preferred accommodation in Turkey. In the research work the subject has been determined as Public Relations Department in Five-star Hotels in Ankara. The practice carried out with the participation of staff working in 11 of the 12 existing five-star hotels (please see enclosed for the participating hotels). Within the framework of the research, current status of the hotels, demographic features of the participants and their approach to public relations were evaluated. The results concerning hotels participating the research, presented anonymous as part of general results because of commercial reasons.