Numerical study of plane wave scattering from cylindrical cavity-backed apertures with outher or inner material coating
- Tez No: 29658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET DUVARLARI İÇTEN VEYA DIŞTAN KAPLANILMIŞ MA?ARALI AÇIKLIKLARDAN ELEKTROMANYETİK SAÇINIM PROBLEMİNİN NÜMERİK ANALİZİ Dilek Çolak Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ayhan Altıntaş Temmuz 1993 Bu tezde, iki boyutlu ve yüzleri yalıtkan maddeyle kaplı, yanı açık iletken silindirden elektromanyetik saçınım problemi, Riemann- Hubert yöntemiyle incelendi. Radar kesit sonuçları, kovuk duvarlarının içerden yada dışardan kaplanmasına göre, değişik malzemelere göre elde edildi, ve sonuçlar kendi aralarında karşılaştırıldı. Ayrıca, değişik silindir yarıçapları, kaplama malzemesinin kalınlığı, gelen dalganın frekansı, değişik gelme açıları gibi parametrelerin sonuca etkileri araştırıldı. Riemann- Hilbet problemi yöntemi ile, içerisi veya dışarısı malzeme kaplı kovuklu açıklıklardan saçınım probleminin çözümüne literatürde daha önce rastlanmamıştır. Anahtar Kelimeler : Radar kesidi, kovuklu açıklık, Riemann- Hilbert problemi (RHP), Elektromanyetik Saçınım, İkil seri denklemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL STUDY OF PLANE WAVE SCATTERING FROM CYLINDRICAL CAVITY-BACKED APERTURES WITH OUTER OR INNER MATERIAL COATING Dilek Çolak M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisors: Assoc. Prof. Dr. Ayhan Altıntaş July 1993 In this thesis, a dual-series-based solution is obtained for the scattering of a time harmonic plane wave from a cavity-backed aperture(CBA) which is formed by a slitted infinite circular cylinder coated with absorbing material. The material coating can be done on the inner or outer surface of the cylinder. For both cases, numerical results are presented for the radar cross section (RCS) and comparisons of the suppression of RCS are given for two different realistic absorbing materials. Finally, the dependence of RCS on the thickness of the absorbing layer and on the aspect angle of the screen are presented numerically. To the best of our knowledge, this is the first study made so far to solve the problems of CBAs with material coating inside or outside with this approach. Keywords : Radar Cross Section (RCS), cavity-backed aperture (CBA), Riemann-Hilbert problem (RHP), Electromagnetic Scattering, Dual-Series Equations. m