Issues in developing a very low bit rate videophone coder
  1. Tez No: 29659
  2. Yazar: ROY MİKAEL MİCKOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ONURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET: Dar frekans bantlı telefon ağlarını kullanarak görüntülü telefon iletişimini gerçekleştirme hedefi, çok düşük veri hızıyla sayısal kodlama yapmayı zorunlu kılmıştır. Böyle bir kodlayıcının video sinyali kodlayan bölümü; genel özellikleri, uygun görüntü boyutları ve tampon kontrolü ele alınmıştır. Kodlayıcı için önerilen alternatif yöntemlerin performansını görüntülü telefon kullanıcısının gözüyle değerlendirebilmek için, kodlayıcının yazılımla gerçekleştirilmiştir. Görüntü boyutları için, 176x144 (QCIF standardı) boyutlarının diğer seçenekten daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Kodlayıcının genel özellikleri, bazı istatistik parametrelerine dayanarak açıklanmıştır. Portre görüntü dizileri için. kodlayıcının tampon düzenlemesi yokken dahi 'bit'leri en önemli bilgileri içeren bölgeler için kullanmakta başarılı olduğu gözlenmiştir. Kodlayıcının tampon kontrol yöntemi incelenmiş, ve alternatif bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemin, öncekinden daha iyi olduğu gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler.; Çok Düşük Veri Hızında Video Kodlama, Görüntülü Telefon, Veri Sıkıştırma. Video Kodlama
Özet (Çeviri)
Abstract The issues of a suitable transmission image size, general behaviour, and buffer con trol of a very low bitrate videophone video signal coder to be used in future mobile and public switched telephone networks are addressed. A software simulator of the coder was built so that the performance of the coder and the various alternative methods under consideration could be tested by subjective evaluation. In the case of transmission image size a clear choice between the two alternatives, QCIF and NCIF, is achieved: QCIF. The behaviour of the coder is explained on the basis of some statistical parameters extracted from it. With head-and-shoulders sequences without buffer regulation the coder is succesful in allocating bits to those regions in the image containing the most important information. Finally, the buffer control scheme of the coder iş analyzed and an alternative method, based on framewise analysis of the bits created for that frame, is developed which is shown to be better than the original. Keywords : Very Low Bitrate Video Coding, Videophone, Data Compression, Video Coding