Optik yanılsama ve seramik sanatında kullanımı-uygulamaları
Optical illusion and usage in ceramic art-implementations
- Tez No: 296612
- Danışmanlar: DOÇ. EMEL ŞÖLENAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Görsel sanatların oluşmasında ve izlenmesinde en önemli unsur; görme ve bu fizyolojik olgununun oluşumuna ya da farklılaşmasına kaynaklık eden olgulardır. Bu olguların tümü, optik yani görmeyle ilgilidir. Buna ek olarak optik yanılsama da görmenin farklılaşmasında, bilgi ve buna bağlı olarak gelişen algı sürecinde ortaya çıkan en ilgi çekici konulardan biridir. Seramiğin ihtiyaç gereci olarak insanoğlunun yaşamına girişiyle başlayıp bir sanat dalı olarak kabul görüşü ile devam eden süreçte optik yanılsama olgusu estetik katma değer unsuru olarak değerlendirilmiş, bir çok tarihsel, arkeolojik ve sanatsal eserde hayat bulmuştur. Sözü edilen bu eserlerden yola çıkarak yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda seramik malzeme kullanılarak farklı yöntemlerin de deneylendiği kişisel uygulama olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important factor in the formation and viewing of the visual arts is vision and source of this physiological case that made or differentiate. All of these cases are releated to the optic or in other words the vision. In addition to this, also optical illusion is one of the most interersting case in perception duration that generated due to knowledge differentiating the vision. Ceramic begining as a necessity ware and in continuing duration as an art work in life of mankind. In this process optical illusion elements are added as an aesthetic value constituent to the ceramics. These elements enliven in lots of historical, archaeological and artistic ceramic creations. Based on results of the investigations in accordance with the data obtained from these creations personal implementation possibilities were researched and different technics were experimented with ceramic materials.