Seramik yüzeylerde görsel yanılsamalar
Optical illusions on ceramic surface
- Tez No: 530696
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
“Seramik Yüzeylerde Görsel Yanılsamalar”isimli çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüme“Duyum, Algı ve Yanılsama”adı verilmiştir. Bu bölümde Görsel Algı ve Yanılsamanın tanımı, Algıyı etkileyen faktörler ve yanılsama çeşitlerinden fizyolojik, bilişsel ve değişmez görsel yanılsamalar örneklerle açıklanmış, bu konular hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.“Optik Sanat”başlıklı İkinci bölümde Op Art akımı ve tarihsel gelişimi, görsel yanılsamayı sanat eserlerinde kullanan Op Art sanatçıları gibi konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Seramik Sanatında Yanılsama başlığı altında, yanılsamanın seramik sanatında kullanımı ve yanılsamayı seramik sanatında kullanan sanatçılar araştırılmış, sanatçıların kullandığı teknikler, yanılsama örnekleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölüm olan“Uygulamalar”bölümünde seramik yüzeyde oluşturulmuş görsel yanılsama uygulamaları ve yapım tekniklerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise seramik yüzeylerde görsel yanılsamanın sanat eserine kattığı değer incelenmiş, yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Illusions on ceramic surface”consist of four main parts. The first section“Sensation, Perception and Illusion”. In this section description of the Sensation, Perception and illusion, factors effecting perception, illusion types likePhysiological illusions, cognitive illusions, stable illusion are mentioned and given detailed information that about these topics. In the second part Op Art and it's historical development, Op Art artist and their artistic approach to illusions were mentioned. In the third section, titled Illusion on ceramic art, it is sampled and analized eloborate that using illusion in ceramic art, artists using illusion in their works, technics and illusion types of artwork. The fourth and final section, the experimental trials and Artistic Works in the clay, the work of illusion and construction techniques are presented. In the conclusion of the illusion on ceramic surface with the value it adds to the artistic point of monuments has been examined and the data obtained from studies were evaluated.