The impact of learner's attitudes and learning strategies of ELT department students on academic success
Öğrenci tutumlarının ve öğrenme stratejilerinin İngiliz dili eğitimi bölümü öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
- Tez No: 296618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerinin İngilizceye karşı tutumlarını ve İngilizce Öğrenme Stratejilerini araştırmaktır. Araştırmada Öğrenme Stratejilerinin ve Öğrenci Tutumlarının akademik başarıya olan etkisine bakılmaktadır. Cinsiyete, akademik başarılarına ve hazırlık sınıfında eğitim alıp almama durumlarına göre; strateji ve tutumları arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the English language learning strategies and learning attitudes of pre-service teachers (who are in their 3rd and 4th year in the English Language Teaching Department at university). The effects of these learning strategies and attitudes on their academic success levels are examined in this research. The relationship between language learning strategies and language learning attitudes of pre-service teachers are researched, also, the relationship between these strategies and attitudes are assessed according to personal information which is arranged by gender, academic success level, and attending preparatory class or not.