Research trends in educational technology graduate work in three african universities: a content analysis
Eğıtım teknolojısı lısansüstü çalışmalarında araştırma eğılımlerı üç afrıka ünıversıtesınde: bır içerık analızı
- Tez No: 990418
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
2020 ile 2025 yılları arasında üç önemli Afrika kurumunda (Kahire Amerikan Üniversitesi, Nairobi Üniversitesi ve Cape Town Üniversitesi) sunulan 137 yüksek lisans ve doktora tezinin kapsamlı bir analizi, eğitim ve öğretim teknolojileri alanında gelişen araştırma eğilimlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma, Afrika'nın farklı bölgelerindeki bu uzmanlık alanında akademik araştırmaların mevcut durumu hakkında içgörü sağlamayı hedeflemiştir. Bu lisansüstü çalışmalarda sıklıkla araştırılan temel araştırma alanları arasında, öğretmen özelliklerinin eğitim çıktıları üzerindeki etkisi ve öğrenci başarısına katkıda bulunan çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu durum, öğretim teknolojisi söylemi içinde pedagojik uygulamalara ve öğrenci merkezli yaklaşımlara güçlü bir odaklanma olduğunu göstermektedir. Metodolojik tercihler açısından, lisansüstü tezler ağırlıklı olarak karma yöntem ve nitel araştırma tasarımlarını tercih etmiştir. Nitel yaklaşımlar içinde, durum çalışmaları (case studies) ve tarama (survey) yöntemleri özellikle yaygındır; bu da belirli bağlamların derinlemesine anlaşılmasına ve tutum ile algılara yönelik yaygın veri toplanmasına yönelik bir tercihi akla getirmektedir. Örnekleme stratejileri genellikle amaçlı ve uygun (elverişli) örnekleme şeklinde olup, nitel ve karma yöntem tasarımlarıyla uyumludur ve tipik olarak orta-büyük ölçekli örneklem büyüklüklerini içermektedir. Veri toplama çabalarında, zengin nitel verilerin ve yapılandırılmış nicel yanıtların toplanmasını kolaylaştıran mülakatlar ve anketler birincil araçlar olarak yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bu çalışmaların araştırma ortamları öncelikle yükseköğretim kurumları ve ilköğretim ortamlarında yoğunlaşmıştır. Bu durum, teknoloji entegrasyonuna ve bunun hem temel öğrenme aşamaları hem de ileri akademik bağlamlardaki etkisine verilen özel önemi vurgularken, diğer eğitim kademelerinin mevcut araştırma ortamında belki de daha az keşfedildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
A comprehensive analysis of 137 master's theses and PhD dissertations submitted between 2020 and 2025 at three prominent African institutions—the American University of Cairo, the University of Nairobi, and the University of Cape Town—was conducted to identify emerging research trends in educational and instructional technology. This study aimed to provide insights into the current state of academic inquiry within this specialized field across different regions of Africa. Key research areas frequently explored in these graduate studies included the influence of teacher characteristics on educational outcomes and various factors contributing to student success. This indicates a strong focus on pedagogical practices and learner-centric approaches within the instructional technology discourse. In terms of methodological preferences, graduate theses predominantly favored mixed-methods and qualitative research designs. Within qualitative approaches, case studies and surveys were particularly prevalent, suggesting a preference for in-depth understanding of specific contexts and widespread data collection on attitudes and perceptions. Sampling strategies were often purposive and convenient, aligning with the qualitative and mixed-methods designs, and typically involved mid-to-large sample sizes. Data collection efforts commonly employed interviews and questionnaires as primary instruments, facilitating the gathering of rich qualitative data and structured quantitative responses. The research settings for these studies were primarily concentrated within higher education institutions and primary education environments. This highlights a particular emphasis on technology integration and its impact in both foundational learning stages and advanced academic contexts, leaving other educational levels perhaps less explored in the current research landscape.