Açık ceza infaz kurumlarının hükümlüleri toplumsal yaşama hazırlama çalışmalarının Silivri ve Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumları örneğinde incelenmesi
A study on the work carried out for the rehabilitation of prisoners in open penal enforcement institutions on the ground of the examples of Silivri and Maltepe prisons
- Tez No: 296625
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin toplumsal yaşama hazırlanması için yapılan faaliyetlerin, Maltepe ve Silivri açık ceza infaz kurumları örnekleminde incelenerek verimliliğinin değerlendirilmesidir.Çalışmamızda, ceza infazının amacı olan tedavi ve hükümlüyü yeniden toplumsallaştırma faaliyetlerinin hükümlüler üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Maltepe ve Silivri açık ceza infaz kurumlarında yaptığımız alan araştırmamızda bu kurumlarda bulunan hükümlülerin yeniden toplumsallaşmasını sağlamaya yönelik uygulanan faaliyetleri yetersiz ve başarısız buldukları gözlemlenmiştir. Uygulamalardaki sorunların tespiti yapılmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bu uygulamadaki en önemli eksikliklerden biri hükümlülerin toplumsal yaşama katılımlarını sağlayacak meslek edindirme kurslarının, günümüzün ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmemesidir. Aynı zamanda hükümlülerin ceza infaz kurumunda bulundukları süre içersinde gördükleri psikolojik destek faaliyetleri üzerinde durulmuş ve bu husustaki eksiklikler belirtilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda, hükümlülerin gördükleri kurs, meslek eğitim faaliyetlerinin ve psikolojik destek çalışmalarının tahliye sonrası toplumsal yaşamda yardımcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda yapılacak araştırmaların ve uygulanacak farklı projelerin, hükümlülerin toplumsal yaşama uyumlarını sağlayacak adımlar olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the efficiency of activities aiming at the rehabilitation of the convicts in penal institutions by examining the sampling of Maltepe and Silivri Open Penal Institutions.In our study we tried to evaluate the impact of rehabilitation activities on convicts. In Maltepe and Silivri Open Penal Institutions, we have observed that the inmates of these institutions think that the activities to ?re-socialize? them fail to lead to their aim and are inadequate for this purpose.Problems in applications of educational courses were identified and solutions were presented. One of the most significant shortcomings observed is that the vocational training courses aiming to ensure the convicts? integration in social life are not regulated according today?s economic needs. At the same time, the psychological assistance activities for convicts during their imprisonment and the deficiencies in this issue were put in focus and criticized.At the end of the study we reached the conclusion, that the vocational training carried out and the psychological assistance to convicts are not sufficiently helpful for them after their discharge. We believe that there is need for more research in this field and for projects concerning the compliance of convicts to social life.