Türk infaz hukukunda açık ceza infaz kurumları ve hükümlülerin açık ceza infaz kurumlarına ayrılması
Open penal institutions in Turkish execution law and the separation of convicts into open penal institutions
- Tez No: 980336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk İnfaz Hukuku bağlamında açık ceza infaz kurumlarının rolünü ve hükümlülerin bu kurumlara geçiş süreçlerini detaylı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, cezaevlerinin tarihsel gelişimini inceleyerek, Türk hukukundaki açık ceza infaz kurumlarının yerini ve bu kurumlara geçiş koşullarını tartışacaktır. Ayrıca, kapalı ceza infaz kurumlarından açık cezaevlerine geçiş ile açık cezaevlerinden kapalı cezaevlerine iade meseleleri de kapsamlı bir biçimde ele alınacaktır. Tez çalışmasının odak noktalarından biri, mevcut yasal düzenlemelerin yeterliliğini sorgulamak ve uygulamadaki farklılıkların nedenlerini incelemektir. Bu bağlamda, Türk infaz sistemindeki açık ceza infaz kurumlarının işleyişine dair çeşitli öneriler sunulacaktır. Bu öneriler, yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi ve uygulamadaki düzensizliklerin giderilmesi amacıyla belirli çözüm yolları getirecektir. Çalışma, infaz hukukunun tarihsel gelişimi ile başlayacak ve cezaevlerinin evrimini ele alarak Türk hukukunda açık cezaevlerinin gelişimini inceleyecektir. Hükümlülerin açık cezaevlerine geçiş koşulları ve bu geçişlerin hangi şartlar altında gerçekleşebileceği de ayrıntılı bir şekilde tartışılacaktır. Ayrıca, açık ceza infaz kurumlarına geçiş ile ilgili kararların, kapalı ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin durumlarına göre nasıl değişiklik gösterdiği ele alınacaktır. Sonuç kısmında, açık ceza infaz kurumlarının amacına ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilecek ve bu kurumların etkinliği üzerinde durulacaktır. Bu sayede, mevcut infaz düzenlemelerinin işlerliğine dair bir değerlendirme yapılacak ve Türk infaz sistemindeki iyileştirme alanları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of open penitentiary institutions in Turkish Penal Execution Law and the conditions under which convicts can be transferred to these institutions. By discussing the historical development of prisons, this thesis will explore the place of open penitentiary institutions in Turkish law and the processes of transferring convicts directly to open penitentiary institutions, as well as the transfer from closed to open institutions and the return from open to closed institutions. One of the focal points of the study will be to question the adequacy of the current legal regulations and to analyze the reasons for the discrepancies in practice. In this context, various proposals will be presented to address the existing issues in the Turkish penal system. These suggestions aim to improve the legal framework and address inconsistencies in implementation. The study will begin with the historical development of penal execution law, covering the evolution of prisons and examining the development of open penitentiary institutions in Turkish law. It will also discuss in detail the conditions under which convicts can transition to open penitentiary institutions and how these transitions differ depending on the status of the convicts in closed institutions. In the conclusion, the effectiveness of open penitentiary institutions in achieving their objectives will be assessed, and the overall effectiveness of these institutions will be evaluated. This will allow for an assessment of the operational efficiency of the current penal regulations and highlight areas for improvement in the Turkish penal system.