Ankara Yenikent Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan hükümlü ve tutukluların iş ve meslek eğitimi etkinliklerine yönelik yetiştirilmesi ve üretilen ürünlerin pazarlanması
Business and vocational education activities rearing marketing of products produced by convicts and detainees in Ankara Yenikent Women's Closed Penal Execution Institution
- Tez No: 333452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUDE DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu çalışmanın konusu Ankara Yenikent Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Bulunan Hükümlü ve Tutukluların İş ve Meslek Eğitimi Etkinliklerine Yönelik Yetiştirilmesi ve Üretilen Ürünlerin Pazarlanmasıdır. Hazırlanan anketler kurumda bulunan ve meslek eğitim faaliyetlerinden olan; tekstil, nakış, hasta ve yaşlı bakımı, kuaförlük, saz, resim ve bilgisayar kurslarına katılan toplam 50 kişilik kursiyere uygulanmıştır. Anketler araştırmacı tarafından kursiyerler yüz yüze nicel görüşme türü kullanılarak uygulanmıştır. Uygulanan anketler 5 tane açık uçlu ve 25 tane kapalı uçlu sorudan oluşmaktadır. Bu araştırma Betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın genel amacı: Ankara yenikent kadın kapalı ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlülerin maddi ve manevi yönden topluma kazandırılması için verilen iş ve meslek eğitimi etkinliklerine yönelik yetiştirilmesi ve kurslarda üretilen ürünlerin pazarlanmasının değerlendirilmesidir. Uygulanan anketin yanı sıra araştırmayı desteklemesi açısından araştırmanın ekler bölümünde kurslarda yapılan ürünlerin, kurum öğretmenlerinin ve atölyelerin fotoğrafları da yer almaktadır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen verilerden; Ankara Yenikent Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Bulunan araştırmaya katılan Tutuklu ve Hükümlülerin çoğunluğunun 36-45 yaşları arasında olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda bu bireylerin evli ve ev hanımı oldukları anlaşılmaktadır. Araştırmaya katılan kursiyerlerin genellikle üniversite mezunlarından oluştuğu görülmektedir. Bireylerin yüksek oranda meslek eğitim kurslarına katıldığı, burada da çoğunluğun tekstil kursu olduğu bunu hasta ve yaşlı bakımı, nakış ve saz kurslarının izlediği ortaya çıkmaktadır. Katıldıkları bu kurslara çoğunluğun tam gün katılım gösterdiği anlaşılmaktadır. Yapılan bu kurslarda genellikle görsel eğitim materyallerinin kullanıldığı belirlenmektedir. Kurslara katılan bireylerin büyük çoğunluğunun amaçları arasında her koşulda meslek edindirme eğitiminin olabileceği, öncelikli sebeplerinin ise yeteneklerini geliştirmek ve ileride ekonomik gelir elde etmek olduğu anlaşılmaktadır. Araştırmaya alınan bireylerin çoğunluğun kurslarda beklentilerinin karşılandığı, katıldıkları kurslardan başka kurslara katılmak istemedikleri ortaya konmaktadır. Kurslara katılan bireylerin çoğunluğunun öğrenim açısından kurs sürelerinin yeterli olduğu belirtilirken, yeterli değil diyenlerin ise zamanın kısa olması nedeniyle öğrenmede zorluk çektikleri ifade edilmektedirler. Nakış kurslarında öğrenilen tekniklerin bireylerin çoğunluğu açısından yeterli olduğu ifade edilmektedir. Bu tekniklerin zorluk derecesi sorulduğunda ise kursiyerlerin çoğunluğunun zor görünen tekniklerin yanı sıra çok kolay uygulanabilen tekniklerin de olduğu görüşünde hemfikir oldukları anlaşılmaktadır. Bu faaliyetlere katılan bireylerin genelinin bu kurslarda öğrendikleri bilgileri günlük yaşamalarında kullanacakları ortaya çıkmaktadır. Kurslar sonucunda kursiyerlere verilen belgelerin de onların işlerini daha da kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Kursiyerlerin kurslardaki öğretmenlerin davranışları açısından görüşleri değerlendirildiğinde; çoğunluğunun öğretmenlerinin kendilerine olan tutum ve davranışlarından memnun oldukları anlaşılmaktadır. Kurumda üretilen ürünlerin sergilenmesi ile ilgili soruya kursiyerlerin büyük çoğunluğu bu ürünleri sergileyemediklerini ifade etmektedirler. Kursiyerlerin kendi yorumlarında ise çoğunluğun katılmadıkları için cevap vermedikleri görülmektedir. Araştırmacının elde ettiği veriler sonucunda kapalı ceza evinde geçerli olan kurallar gereği kursiyerlerin üretilen ürünlerin satış ve sergileri ile bir ilgilerinin olmadığı ancak açık cezaevlerindeki kursiyerlerin bu tür sergilerde yapılan ürünlerin satışında görev aldıkları belirlenmiştir. Kurumda içerisindeki kurslarda üretilen ürünlerin çoğunluğunun kurum içinde ya da kurum dışındaki sergilerde satışa sunulduğu anlaşılmaktadır. Eğitimlerini tamamlayamayan hükümlü ve tutukluların isteğine bağlı olarak tamamına okuma-yazma imkânı verilip, eğitimlerini tamamlattırdıkları verilerin analizi sonucunda ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is business and vocational education activities rearing marketing of products produced by convicts and detainees in Ankara Yenikent Women's Closed penal execution institution. The questionnaires, available in the institution and vocational training activities; textile, embroidery, the patient and the elderly care, hairdressing, reed, the image and the computer courses total 50 people participating in trainee has been applied. Surveys, trainees face to face has been applied by the researchers using a type of quantitive interview . Polls consists of five open-ended and 25 closed-ended questions. This research is a descriptive research. The overall aim of the study: for material and spiritual reintegration aspects of the convicts and detainees in Ankara Yenikent Women's Closed penal execution institution, training for employment and vocational education activities and the marketing of the products produced in courses, were evaluated. Of the survey, as well as products made in terms of research support, adds a section of the research the photographs of institution teachers and workshops is located. After the evaluation of the data obtained from the surveys; Convicts and detainees in Ankara Yenikent Women's Closed penal execution institution participating in the survey has been determined that the majority were between the ages of 36-45. It is also understood that these individuals are married and a housewife. Is usually composed of university graduates participated in the study participants. High proportion of individuals attended vocational training courses, here it is the majority of the sick and elderly care textile course, embroidery and instrumental courses, followed by emerging. It appears that the majority of these courses attended full-day attendance. Generally, visual training materials have been used in these courses. The purposes of the vast majority of individuals participating in training courses, vocational training in all circumstances be, the primary reasons is enhance the ability and obtaining economic gain for the future. The study met the expectations of the courses, the majority of individuals, they do not want to participate in courses attended other courses are set forth. The duration of the course is sufficient for the majority of individuals participating in the study courses specified, If not enough of those who have difficulty learning due to the short time are expressed. The majority of individuals in terms of courses in embroidery techniques learned enough to be expressed. When asked about the degree of difficulty of the majority of the participants of these techniques seem to be difficult, as well as the techniques are understood to be very easy to agree with the opinion that the techniques can be applied. Individuals involved in these activities and overall well they have learned in these courses will use information in their daily lives emerge. Courses in their jobs as a result of further believed that the documents given to the trainees. The opinions of the trainees are evaluated in terms of the behavior of teachers courses; the attitudes and behaviors of the majority of them are satisfied with their teachers. The question about with the presentation of the products that produced in the institution , vast majority of trainees stated that there is not possible to exhibit these products. In their comments, the majority of participants for did not attend to questions, did not answer. Data obtained as a result of the researcher according to the rules that apply in prison closed sales and exhibitions of products produced with the interests of the trainees are not, but this kind of open prisons trainees were involved in the sale of the products were exhibited. The majority of products manufactured in the courses within the institution, offered for sale in exhibitions within the organization or outside the organization is understood. To all prisoners and detainees are unable to complete their education at the discretion given the opportunity to read and write, have completed their education, are emerging as a result of the data analysis.