Kadın ve aile sağlığı merkezine başvuran çocuklarda öfke: Anne ve çocuğun çocukluk dönemi istismar yaşantıları, aile işleyişi ve annenin öfke düzeyi açısından bir değerlendirme
Anger in children applied to women and family health centers: An evaluation regarding the chilhood experience of abuse in mothers and children, family functioning and level of maternal agression
- Tez No: 296633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın üç temel amacı vardır. Birinci amaç, çocuklar ve annelerin çocukluk dönemi istismar yaşantıları arasında ilişki olup olmadığını araştırmak. İkinci amacı çocuklar ve annelerin çocukluk dönemi istismar yaşantıları ile öfke düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmak. En son amacı da çocuklar ve annelerin çocukluk dönemi istismar yaşantıları ile aile işleyişleri arasında ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır.Araştırma, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasından 100 çocuk ve anneleri olmak toplam 200 kişi ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, Sosyo demografik bilgiler çocukların çocukluk dönemi istismar yaşantısı açısından değerlendirildiğinde, cinsiyet değişkeni arasında sadece ekonomik istismar alt ölçeğine göre erkeklerin lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Çocuğun yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Annenin yaşı, annenin eğitim durumu göre sadece ekonomik istismar alt ölçeğinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Babanın eğitim durumu değişkenine göre istismar yaşantısı arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ekonomik düzey değişkeni arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Babanın yaş değişkenine göre ise fiziksel istismar açısından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocukların çocukluk dönemi istismar yaşantısı ile öfke düzeyi ve aile işleyişi açısından anlamlı bir ilişki bulunurken, annelerin ise çocukluk dönemi istismar yaşantıları ile öfke arasında anlamlı bir ilişki yokken, aile işleyişi açısından anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocuklar ve annelerin çocukluk dönemi istismar yaşantısı ile öfke düzeylerinin arasındaki ilişkide anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Çocukların ve annelerin aile işleyiş biçimleri arasında ise anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çocukların öfke düzeylerini yordayan değişkenlere bakıldığında ise birçok değişkenin anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has three basic aims. The first aim is to investigate if there is a relationship between the childhood abuse experiences of the mother?s and the children. The second aim is to investigate if there is a relationship between mother?s and children?s childhood abuse experiences and their level of anger. The last aim is to investigate if there is a relationship between mothers? and children?s childhood abuse experiences and their family functioning. The research has been applied to 200 total, 100 children and their mothers, from the European and Asian parts of Istanbul. When the sociodemographic information was evaluated in terms of childhood abuse experience of children, it was found that there is only a significant difference among gender variable in favor of men on the subscale of economical abuse. Also a significant difference has found in terms of children?s age variable. A significant difference has found in terms of mothers age and education variable on the economical abuse subscale. A significant difference has found in terms of fathers education variable between abuse experience but not a significant difference has found in terms the economical status. In terms of fathers age variable a significant difference has found for physical abuse. It was found a significant relationship between children?s childhood abuse experiences and their anger level and family functioning, however there is no significant relationship between the mothers? childhood abuse experiences and their level of anger while a significant relationship was found concerning family functioning. It was observed that there is no significant relationship between the childhood abusive experiences of children and mothers? and their level of anger. Also it was found that there is a significant relationship between the family functioning of children and mothers. When the variables that predict the anger level of children it was observed that a lot of variables were significant.