Birinci basamakta takip edilen 18-49 yaş grubunda gebe olan ve olmayan kadınlarda anksiyete ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of anxiety and depression conditions in pregnancy and non-pregnant women in 18-49 age group followed in primary care
  1. Tez No: 684830
  2. Yazar: SELVER YILMAZ KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş-Amaç Gebelikte görülen anksiyete ve depresyon hem bebeği ve anneyi etkilemektedir. Annede gebelik ve doğum komplikasyonlarına neden olurken çocuklarda da hem anne karnında hem de doğum sonrası birçok kronik hastalığa sebep olmaktadır. Bu süreçte anksiyete ve depresyona neden olan sosyodemografik ve sosyoekonomik birçok faktör bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı, depresyon ve anksiyetenin kadınlarda en sık görüldüğü yaş aralığı olan 18-49 yaş aralığında gebe olan ve olmayan kadınların anksiyete ve depresyon oranlarının belirlenmesi, neden olan faktörlerin belirlenmesi ve sonucunda erken tanı ile oluşabilecek sorunları erken saptayıp erken müdahale edilmesini sağlamaktır. Gereç-Yöntem İstanbul Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, 27.05.2021 – 12.07.2021 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 18-49 yaş grubunda olan gebeler ile gebe olmayan kadınlar dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların anksiyete ve depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Çalışmada 18-49 yaş grubunda gebe kadınlar ile gebe olmayan kadınların anksiyete ve depresyon düzeyleri incelendi. Ayrıca, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile sosyodemografik ve klinik özellikler arası ilişki değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya 52 gebe ve 52 gebe olmayan kontrol grup olacak şekilde 104 kadın alındı. Gebelerin BAÖ median puanı 7.5, BDÖ median puanı 10.5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background &Aim Anxiety and depression during pregnancy affect both the baby and the mother. While it causes pregnancy and birth complications in the mother, it also causes many chronic diseases in children after birth. In this process, there are many sociodemographic and socioeconomic factors that cause anxiety and depression. The aim of our study is to determine the anxiety and depression rates of pregnant and non-pregnant women between the ages of 18-49, which is the age range where depression and anxiety are most common in women, to determine the causative factors, and to identify the problems that may occur with early diagnosis and to provide early intervention. Material-methods Pregnant women and non-pregnant women in the 18-49 age group who applied to the polyclinic between 27.05.2021 and 12.07.2021 and registered to Istanbul Haseki Training and Research Hospital Bağcılar Education Family Health Center were included. In order to determine the anxiety and depression levels of the women participating in the study, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied by face-to-face interview method. In the study, the anxiety and depression levels of pregnant women and non-pregnant women in the 18-49 age group were examined. In addition, the relationship between anxiety and depression levels and sociodemographic and clinical characteristics was evaluated. Results A total of 104 women, 52 pregnant and 52 non-pregnant control group, were included in the study. The median BAI score of the pregnant women was 7.5, and the BDI median score was 10.5.