Darbeli doppler kan akış ölçüm sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 29663
  2. Yazar: YALÇIN EZGİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Hematoloji, Electrical and Electronics Engineering, Hematology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Son yıllarda kan akış ölçümü için Ultrason kullanımı oldukça önem kazanmaktadır. Zira Ultrasonik Doppler teknikleri, diğerlerinin çoğunun sınırları üzerinde bir kapasiteye sahiptir. Örneğin kan akışının deri üzerinden ve cerrahi müdahale olmadan yapılması istenir. Ultrasonik darbeli Doppler sistemi diğerlerine göre daha yenidir. Bu çalışmada, ana atardamardaki kan akışı hakkında bilgi edinebilecek bir ultrasonik darbeli Doppler kan ölçüm cihazı tasarımlanmış ve kısmen gerçekleştirilmiştir. Ultrason, kısa dalga paketlerini düzgün aralıklarla hareketli hedefin üzerine doğru gönderir ve yansıyan dalgadan Doppler frekans kayması ayırtedilir. 1.ci bölüm ultrasonun kullanım alanları hakkındadır. Kanın yapısı ve dolaşımı ikinci bölümde anlatılmıştır. Kan akışı ölçme teknikleri ve Doppler olayı S.bölümde anlatılmıştır. Ultrasonik darbeli Doppler kan akış metresinin dizaynı 4.bölümde anlatılmıştır. Gerçekleştirme ve sonuçlar S.bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the last years there has been considerable interest in using ultrasound for measuring blood flow. Because, Ultrasonic Doppler techniques have the capability to overcome many of the limitations of the other methods. For example, the need for a quantitative transcutaneous measurement, this method of blood flow measurement is becoming increasingly important. However, the pulsed Doppler blood flow measurement system is new. In this work, a pulsed Doppler blood flow measurement system suitable to derive information from arteries has been designed and partially realized. Short burst of ultrasound are transmitted at regular intervals towards the moving target and the echoes received for Doppler frequency shifts. In chapter 1 is about field of use of ultrasound. The structure of blood and circulation of blood are discussed chapter 2. Blood flowmeters are based on one of the physical principles and Doppler effect are described chapter 3. The design of the ultrasonic pulsed Doppler blood flowmeter is given in chapter 4. Materialization and conclusion are in chapter 5. 11