18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının dissosiyatif yaşantılar ve suçluluk-utanç duyguları ile ilişkisinin incelenmesi
Examine the relationship between childhood trauma, dissociative experiences and guilt-shame emotions at the ages of 18-24 university students
- Tez No: 296641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada 18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının, dissosiyatif yaşantılar ve suçluluk-utanç duyguları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Uludağ Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi'nde bulunan fakültelerde okuyan 18-24 yaş arası 281 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. 141 (%52) kadın, 140 (%48) erkek öğrencinin oluşturduğu örneklem grubunda 148 öğrenci Uludağ Üniversitesinden, 133 öğrenci de Maltepe Üniversitesi öğrencilerindendir.Araştırmadan elde edilen veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Suçluluk-Utanç Ölçeği (SUTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda korelasyon ve regresyon analizlerinde çocukluk çağı travma yaşantılarının artması dissosiyatif yaşantıları arttırdığı bulunmuştur. Korelasyon analizinde çocukluk çağı travma yaşantılarının artması suçluluk ve utanç duygusunu azalttığı bulunmuş, regresyon analizinde de çocukluk çağı travma yaşantılarının artması suçluluğu azalttığı, utancı ise etkilemediği bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda çocukluk çağı travması yaşayan üniversite öğrencilerinde dissosiyatif yaşantıların artması suçluluk-utancı etkilemediği bulunmuş, çocukluk çağı travması yaşamayan üniversite öğrencilerinde ise dissosiyatif yaşantıların artması suçluluğu azalttığı ancak utancı etkilemediği bulunmuştur. Ayrıca çocukluk çağı travmalarının ve dissosiyatif yaşantıların suçluluk ve utanç üzerine ortak etkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim fo this study is to investigate the relationship between childhood traumas and dissociative experiences and feelings of guilt-shame of the university students between 18-24 years of age. The sample of the study included 281 university students chosen from Maltepe University and Uludag University. 148 of the students were from the Uludag University, 133 students were from the Maltepe University. The 141 (52%) of them were women, 140 (48%) of them were male.A Sociodemographical and Personal İnformation Form prpared by the researcher, The Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Dissociative Experiences Scale (DES)-Shame and Guilt Scale (SUTO) were applied. Correlation analysis and regression analysis were conducted and the results showed the increase of childhood trauma experiences positively effects the dissociative experiences. The Correlation analysis yield that increase in the childhood trauma experiences reduce the sense of guilt and shame, also on the regression analysis, it was found that increase in the childhood trauma experiences reduce the sense of guilt but not the shame. The result of regression analysis, showed that in the university students who have childhood trauma, increase in the dissociative experiences doesn?t effect the sense of guilt-shame; in the ones who don?t have such traumatic experineces the increase in the dissociative experiences reduce the sense of guilt only (not the shame). In addition, the common effect of childhood trauma and dissociative experiences on guilt and shame were not significant.