Hüseyin Hüsnü Tekışık'ın yaşamı, eğitim yönetimi ve denetimine katkıları
Hüseyin Hüsnü Tekışık?s life, his contributions to educational administration and supervision
  1. Tez No: 296642
  2. Yazar: HÜSEYİN CANERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmayla, eğitimci-yazar Hüseyin Hüsnü Tekışık'ın yaşamı, eğitim yönetimi ve denetimine katkılarının yanı sıra eğitim yöneticisi, eğitim deneticisi ve öğretmen yetiştirmeyle ilgili düşünce ve önerilerinin ne olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışma, Tekışık'ın yaşamı ve 1976-2010 yılları arasında Çağdaş Eğitim dergisinde yayımlanan 380 başmakaleyi kapsamaktadır. Söz konusu dönemlerde yayımlanan başmakaleler, yazarın, öğretmenlik, öğretmen yetiştirme, eğitim yöneticiliği, eğitim yöneticisi yetiştirme, eğitim deneticiliği, eğitim deneticisi yetiştirme yönünden değerlendirilmiştir. Millî eğitim bakanları ve başbakanlara yazılan açık mektuplar, dönemin siyasal çalkantılarının eğitim yaşamındaki etkilerini kavrama ve yazarın eğitim-öğretim sorunlarının çözümüne ilişkin beklentilerini somutlayacağı düşüncesiyle, değerlendirme kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The question about what are the instructor and author Hüseyin Hüsnü Tekışık's life, the support of educational management and inspection, thoughts and suggestions about teacher and training of education inspector is answered with this study. Study also includes 380 each editorials have been puplished between 1976 - 2010 in the journal of“Çağdaş Eğitim”. These editorials published in this years are evaluated in terms of teacher training, educational management, training of education manager, educational inspection and training of education inspector. Open letters, written to the prime minister and minister of national education, are also evaluated in order to understand the effects of political problems to the educational life and the thougts of the writer?s expectations about the solutions of educational problems.