Ceza infaz kurumlarında eğitimin önemi
The importance of education in correctional institutions
  1. Tez No: 296669
  2. Yazar: ÖMER GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ İYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devletin, en büyük güvenlik örgütü olarak öncelikli görevi, kamu düzeninin sağlanması ve korunmasıdır. Kamu düzeninin sağlanmasında, öncelikle suç işlenmesini önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınan tüm önlemlere rağmen, kaçınılmaz bir olgu olan suçun oluşması durumunda, suç fiillerinde ceza yaptırımı uygulanması zorunludur. Suç eylemi karşısında ceza yaptırımları olmayan toplumların, varlığını devam ettirmesi güçtür. Devlet, gerek suç işlenmeden önceki önleyici hizmetleri, gerek suç işlendikten sonraki adli hizmetleri, ulusal sınırları içerisinde bünyesinde oluşturduğu farklı örgütlerle yerine getirir. Ceza infaz kurumları da özgürlüğü bağlayıcı cezaların infaz edildiği yerler olarak, kamu düzeninin korunmasında yer alan yönetim birimleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Çok eski bir tarihe sahip olan cezaevleri artık günümüzde suçluları kapatmaktan öte onları rehabilite ederek yeniden topluma kazandırma çabası içerisindedir. Bu amaç doğrultusundaki çalışmaların en önemlisi eğitimdir. İnsana yönelik eğitimin önemi artık günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Ancak suç işlemiş bireyin yeniden topluma kazandırılması ve suçun tekrarının azaltılması açısından da eğitim oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The primary task of state, as the supreme security organization, is to ensure and protect public order. In onder to ensure and protect public order, it is of top priority to take required measures against committing crime. Despide all the measures taken, committing crime is an inevitable phenomenon; therefore penal sanction is inevitable, too. Societies cannot stand to exist without penal sanctions against crime commitment. State performs both pre-crime preventive measures and post facto judicial services by several domestic organizations formed within its national boundaries.Criminal executive institutions, as confinement facilities to execute punishment, have a key position among other administrative insitutions ensuring and protecting public order. Prisons that have a deep-rooted history perform today the task to rehabilitate convicts rather than to confine. The centerpiece of all efforts in line with this purpose is education. The importance of the anthropocentric education is a widely-accepted fact now. Nevertheless education is a centerpiece to reintegrate convicts into the society and to minimize cumulative offenses.