İoanna Kuçuradi'nin etik görüşü açısından Kant'ta ?iyi isteme? problemi
From Ioanna Kuçuradi's ethical point of wiev, Kant's 'good will' problem
- Tez No: 296671
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ İYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Etik terimi, bugün yaygın şekilde kullanılan bir kavram olmuştur. Bu kavram günlük dil içinde bile sıkça duyduğumuz bir terimdir. İnsan yaşamının çeşitli alanlarında kurulan ve sürdürülen ilişkilerde kişiler yapılan eylemler, gösterilen tutumlar karşısında, ?bu etiktir? veya ?bu etik değildir? diyebilmektedir. Yine kimi televizyon programlarında veya haberlerde benzer şekilde yargı veren ifadelere rastlanmaktadır. Bilim dünyasında ?etik ilkeler?den, kimi kamu kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, üniversitelerde ?etik kurullar?dan söz edilmektedir. Bu dile getirişlerde etik kavramından farklı şeylerin anlaşılabildiği görülmektedir. Buna ek olarak, etik kavramının çoğunlukla, ahlâk kavramıyla eşdeğer tutulduğu da dikkati çekmektedir. Bu durumda ilkin, etiğin ne olduğu sorusunu ele almak ve onun, felsefenin bilgi üreten bir dalı olduğu göstermek gereklidir. Etik, felsefenin bir dalıdır. Nitekim etik tarihinde Sokrates, Platon, Aristoteles bunu gösteren ilk filozoflardır. Bir bilgi alanı olarak etikte dönüm noktası olan Kant'ın etik görüşü bu bakımdan önemlidir. Bu noktada aynı çizgiye bağlı şekilde 20. yüzyılda etikte yeni bir yaklaşım örneği olan İoanna Kuçuradi'nin ontolojik ve antropolojik temelli etik görüşü de yine etiğin bilgi alanı olduğunu gösteren önemli bir örnektir. Ancak, bu görüşün Kant'ın etik görüşünden ayrı olan bir yönü vardır. İoanna Kuçuradi, ?ahlâklılık? için ?iyi isteme?nin yeterli olacağını düşünen Kant'ın etik görüşünde eksik kalan bir nokta üzerinde durmaktadır. Bu nokta, ?değer ve değerler bilgisi?ne dayalı olarak ?değerlendirme? yapmanın gerekliliğine ilişkindir. Kuçuradi'ye göre, bir insanın, ?insanı?, kendi varlığında ve başkalarının varlığında koruyabilmesi, ancak ?insan olma değeri?nin farkında olarak eylemde bulunmasıyla mümkündür. Bunun için de kişinin, ?doğru değerlendirmeler? yapması gerekmektedir. Çünkü ?doğru değerlendirme? yapılmadığı takdirde, doğru olanı yapmak için yalnızca ?iyi isteme? yeterli olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethics has become a widely used concept in these days. It is a concept that we often hear even in daily language. People express their judgments by saying ?it is ethical? or ?it is not ethical? in the face of actions and attitudes in their relationships, established in various areas of human life. Nevertheless some expressions that make similar judgments can be come across on television and in the news. ?Ethical principles? are mentioned in scientific environment and ?ethical committees? are mentioned in civil organizations, institutions and universities. It can be observed that different meanings about ethics are understood in these expressions. Moreover, it attracts attention that the concept of ethics is usually used as equal with the concept of ?morals?. First of all, the question about the meaning of ethics must be answered and it must be shown that it is a branch of philosophy that produces knowledge. Ethics is the branch of philosophy. Thusly, the first representatives of this in the history of ethics are Socrates, Plato and Aristotle. Kant?s ethical view, which has marked a turning point in ethics as a field of knowledge is very important in this sense. On the same tradition, a representative of a new approach in the 20th century, Ioanna Kuçuradi?s ethical view, which has ontological and anthropological foundations, is a significant example for showing that ethics is a field of knowledge. However there is a distinct aspect of this view from Kant?s ethical view. Ioanna Kuçuradi focuses on a missing point in Kant?s ethical view, in which ?good will? is sufficient for ?morality?. This point is related to the necessity of making ?evaluation? based on ?value and knowledge of values?. According to Kuçuradi, protecting ?human? in someone?s own existence and in others? existence is only possible through acting with the awareness of ?value of being human?. Hence, a person should make true evaluations. Because in the case that true evaluation is not made, ?good will? is not sufficient to do what is right.