Çağdaş Türk tiyatrosunda Yûnus Emre
Yûnus Emre in contemporary Turkish theatre (drama)
  1. Tez No: 296692
  2. Yazar: FATİH AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH ACEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Yûnus Emre hakkında yazılmış tiyatro eserleri, bu eserlerde işlenen ortak konular ve yazarlarımızın bu konuları oyunlarında hangi açıdan ele aldıkları sorusunun yanıtı aranmaktadır.?Çağdaş Türk Tiyatrosunda Yûnus Emre? isimli eserimde, Yûnus Emre'nin hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verildi. Bu çalışma Yûnus Emre ile ilgili olarak yazılmış olan dokuz tiyatro eserinin incelenmesini içermektedir. Bu tiyatro eserlerinin tahlilinde başlıca uyguladığım metotlar şunlardır. Kitabın künyesi, kurgu, özet, şahıs kadrosu, birinci derecedeki kişiler (baş kişi), dekoratif unsur durumdaki kişiler, tema, mekân, olay örgüsü, yapı, zaman, dil ve anlatım teknikleri, mimesis, gösterme yöntemi (dramatik yöntem) nesnel tasvir, geriye dönüş tekniği, diyalog tekniği, montaj tekniği, anlatma problemi, değerlendirme bölümleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu incelemelerin sonucunda Yûnus Emre, 700 yıl öncesinden günümüze uzanan bir dil köprüsü, insandan insana uzatılmış, sevgi, kardeşlik, hoşgörü eli olduğu, aradan geçen bunca zamana rağmen bugün bile insanoğlu hâlâ söyleyecek sözü olan bir dil ve gönül ustası olduğu bilinmektedir. Bu yüzden onun hayatı, fikrî kişiliği, düşünceleri, tasavvufa getirdiği derinlik, evrensel insan sevgisinin doğru bir biçimde bilinmesinin son derece önemli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works of drama written about Yûnus Emre, subjects discussed in these dramas are being searched and looked for answers to the question from what point of view people handle these subjects in their plays. In my work named ?Yûnus Emre In Contemporary Turkish Theatre (drama)?, first of all, the information about Yûnus Emre?s life, his art and his work has been given. This work involves the reviews of nine dramas written about Yûnus Emre. The methods which I applied in the analysis of these works are: Copyright page of the book, fiction, summary, characters, protagonist (main character), characters in the status of decorative element, theme, place, plot, form, time, techniques of language and expression, mimesis, method of screening (dramatic method), objective imagery, flashback method, dialog method, mounting method and problem of narration. The parts of evaluation have been analyzed in details. As a result of those researches, Yûnus Emre is a bridge of language from 700 years ago to our day, a hand of love, fellowship and leniency that touches everyone, a master of language and soul to whom humankind has many things to say about despite the huge interval, and because of this it has been come to conclusion that it is very important to know his life, his ideal characteristics, his ideas, the depth he brought to sufi literature and his universal love of humanity, properly.