Kütahya halk mutfağı
Kutahya public kitchen
- Tez No: 296713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN TARIMAN CENİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Eski çağlardan günümüze değin en temel gereksinimimiz yaşam için yemek yemektir. İlk zamanlarda ateş bulunmadan önce çiğ yenen yiyecekler, ateş bulunduktan sonra zamanla damak tadına hitap eden mutfak kültürümüz yöreye göre bugünkü gelişimine ulaşmıştır.Birinci bölümde, Kütahya' ya genel bakış yapılmıştır.İkinci bölümde Kütahya yöresi davet yemekleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümde günlük gezmeler belirtilmiştir.Dördüncü bölümde öğünlerde yenen yiyecekler ve içecekler belirtilmiştir.Beşinci bölümde mübarek günlere özgü yemekler belirtilmiştir.Altıncı bölümde, Kütahya halk mutfağındaki yemeklerin hazırlanışları detaylı olarak incelenmiştir. Yemekler; çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, zeytinyağlı yemekler, kuru baklagiller, deniz ve göl ürünleri, mantar ve ot yemekleri, yumurta yemekleri, pilavlar, makarnalar başlıkları altında birer birer incelenmiştir.Yedinci bölümde Kütahya'da yapılan salatalar ve garnitürler ele alınmıştır.Sekizinci bölümde Kütahya' ya özgü olan hamur işleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır.Dokuzuncu bölümde börek türleri belirtilmiştir.Onuncu bölümde tatlı türlerine değinilmiştir.On birinci bölümde kış mevsiminde tüketilmesi için hazırlanan kışlık yiyeceklere değinilmiştir. On ikinci bölümde Kütahya'nın diğer yiyecekleri ve içecekleri incelenmiştir. On üçüncü bölümde ise festivaller, türküler, maniler, bilmeceler ve çocuk oyunları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Fromtheancientagestopresentdaysthemostfundamentalneed of human is eatinghabitsforliving. Foods, whichareeatenunbakedbeforethediscovering of fire areevoluatedbythe time of progress with taste of differentculturesafterthediscovering of fire.Inthefirstpart of thestudy, general view of Kutahya is examined.Inthesecondpart of thestudy, ceremeny meal of Kutahya is covered.In the third part of the study,dailytripsarearespecified.Inthefourthpart of thestudy,foodsanddrinkseatenduringthemealsarespecified.Inthefifthpartof thestudy, meal which is cooked in eligious day sare given.In th esixth part of thestudy, how tomake Kutahya?sfoods are told in details. Soup,meat, vegetables, foodwitholiveoil, cereals, seaand lake food, mushroomand vegetablefood, foodwithegg, ice and some other food were researche done by one.In these venth part of the study, saladsandgarnishsmade in Kutahyaaretold.Intheeighthpart of thestudy, pastrythatspecificforKutahya is researched in detail.Intheninthpart of thestudy, sort of pattysarespecified.Inthetenthparth of thestudy, differentkinds of desertsarementioned.Intheeleventhpart of thestudy, he winter foods prepeared for the winter season is mentioned.Inthetwelfthpart of thestudy, otherfoodsanddrinks of Kutahyaareinvestigated.Inthethirteenthparth of thestudy, festivals, folk songs, poems, wordpuzzlesandkidsgamesareavailable.