Acil serviste iskemik inme tanısı almış 65 yaş altı ve üstü hasta gruplarında bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tekniklerinin etkinliğinin karşılaştırılması
65 years of age under and above iscemic stroke patients which diagnosed in the emergency department, comparing ct and difussion weighted mri of effectiveness
  1. Tez No: 563842
  2. Yazar: KAMURAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İskemik inmenin tanısında önemli yer tutan BT ve difüzyon ağırlıklı MRI'ın etkinliğinin yaşlılığın fizyolojik değişikliklerinden etkilenip etkilenmediğini incelediğimiz bu çalışmaya 436 hasta dahil edilmiştir. Hasta grubu 65 yaş altı ve üstü olarak ayrıldı. Hastaların semptom başlangıç saati ve çekim saati(süre) arasındaki fark kaydedildi. Hastaların radyolog tarafından okunan BT ve MRI raporları incelendi. Klinikleriyle uyumlu lokalizasyonları cerebrum, diencefalon, beyin sapı ve cerebellum olarak kayıt altına alındı. Hasta sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. Erkek hasta oranı %51,4, kadın hasta oranı %48,6 saptandı. Yaş dağılımına bakıldığında %35,3'ü 65 yaş altı iken %64,7'si 65 yaş ve üzeriydi. Çalışmamızda genel olarak süre ortalama 2,2 saatti. Çalışmaya dahil edilen hasta popülasyonuna yönelik yapılan BT görüntülemesinde %21,3'lük, difüzyon ağırlıklı görüntülemede %82,1'lik pozitiflik elde edilmiştir. BT bulgusu pozitif olan hasta grubunda süre BT negatif olan gruba göre daha kısadır. 65 yaş altı grupta BT bulgusu pozitif olanlarda süre BT bulgusu negatif olan gruptan daha düşüktü.65 yaş üstü grupta BT bulgu pozitif olanlarda süre BT bulgu negatif olan gruptan farklı değildi. MR bulgusu pozitif ve negatif gruplar arasında yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. MR bulgusu pozitif olan grupta negatif olan gruba göre ortalama sürenin daha kısa olduğu tespit edilmiştir. 65 yaş altı ve üstü grupta da süre MR bulgusu pozitif olan grupta negatif olan gruba göre daha kısadır. BT ve MR sonucu pozitif ya da negatif olsun 65 yaş altı gruptaki ortalama süre 65 yaş üzerindeki gruba göre daha kısadır. Yaşlılık geriatrik hastanın başvuru zamanı ve nöroradyolojik yanıtını uzatmaktadır.
Özet (Çeviri)
CT and diffusion weighted MRI holds an significant place in the diagnosis of iscemic stroke. We examinated phsiyological changing of aging on effectiveness of CT and MRI with 436 patients. Patients were divided 65 years old under and above. Difference of symptom may start time and imaging time(duration) recorded. CT and MRI reports were evaluated by the radiologist. Localizations segmented as cerebrum, diencephalon, brain stem and cerebellum and results recorded compatible with clinical situation. Patient outcomes were evaluated statistically. Rate of male patients' %51.4, rate of female's %48.6. The age distribution of study was in that: %35.3 is under 65 years old and %64.7 is above. Overall average 2.2 hours of study time (duration). CT and MRI in order gave %21.3and %82.1 positive results. Patients who have positive CT result's duration was shorter than negative group. Patients who under 65 years old and have positive CT result, duration was shorter than negative group. But above 65 years old duration wasn't different between positive and negative group. The mean age and distribution by gender were not different between MR findings positive and negative groups statistically. Patients who have positive MR result's duration was shorter than negative group.65 years old under and above patients who have positive MR result's duration shorter than negative group. CT and MR results may be negative or positive, but duration shorter in 65 years old under than above. Application and neuro-imaging response time (duration) is longer in elderly patients.