Ultrasonik teknikler kullanılarak kan akış parametrelerinin ölçülmesi
  1. Tez No: 29677
  2. Yazar: İLHAMİ GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Ultrasoniği kısaca insan kulağının duyma sınırının üzerinde ki frekanslarda mekanik titreşimlerin oluşturduğu bir enerji şekli olarak tanımlayabiliriz. Tanı ve tedavi amacı ile genellikle 1-15 MHz arasındaki frekanslar kullanılmaktadır. Ultrasonik enerji or tamda dalga şeklinde hareket eder. Ortamda bu dalga hareketi çeşit li modlarda olabilir. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca değişik ultrasonik Doppler teknik leri, hastaların kalp damar sistemlerinin görüntülenmesi ve bunlara ait ölçümlerin yapılmasında başarıyla kullanılmaktadır. Genel ola rak ultrasonik Doppler tekniklerinin teşhis amacıyla kullanılması nın avantajları; vücuda zarar vermemesi, herhangi bir cerrahi işlem gerektirmeden kullanılması, diğer sistemlere göre ucuz olması,Ill anatomik ve fizyolojik bilgilerin elde edilmesinde kullanılışlı olma sı, doğrudan ve dinamik ölçmelere imkan vermesi olarak belirlene bilir. Ancak ultrasonik Doppler tekniklerinin bu avantajlarına eşde ğer ölçüde dezavantajları vardır. Bunlar; çeşitli fizyolojik yapıya sahip insanlardaki anatomik değişikliklerin, bu teknik ile incelenmesinin zor olması, kullanıcı eğitimi ve anatomik bilgi gerektirmesi, tekniğin sonlu bir uzaysal se çiciliğe sahip olması ve bu yüzden damar çaplarının hassas ölçüler de yetersiz kalması, tekniğin sonlu hız Ölçebilme yeteneğine sahip olması ve bu yüzden 2-200 cm/s sınırları dışında kalan hızlara du yarsız olması şeklinde belirlenebilir. Günümüzde damarlarla ilgili anormal durumların fazla ol ması ve ilk teşhis için klinik talepler arttığından dolayı, ultrasonik Doppler sistemlerinin geliştirilmesi de aynı paralel de artar. Bugün artık büyük ve derin yerlerde bulunan damarlar ve kalp kapakçıkla rının hareketine ait nicel bilgiler ultrasonik Doppler teknikleriyle kolayca elde edilmektedir. Bu çalışma da; ultrasonik Doppler tekniklerinin genel yapıla rı, standart ultrasonik Doppler ünitelerinin belirgin karakteristikle ri, ultrasonik Doppler akış dedektörleri, ultrasonografi ile kan akış profilinin çıkartılmasında yapılan bilgisayar simülasyonu anlatılmış- tır.Ultrasonagrafi ile yapılan kan akış parametrelerinin ölçülmesine Zaman Domeni Metodu denilmekte ve özellikle bu tez çalışmasının temelini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY Ultrasound is a sound that has a frequency above the audib le range of man, that is greater than 20 kHz. In both diagnostic and thearapatic applications in medicine the usual range of frequencies used is between 1 MHz and 15 MHz. All the ultrasound devices function by transmitting a beam of ultrasound into the body, and collecting and analysing the returning echoes. All Doppler systems may be broadly categorized as either continuous wave (CW) or pulsed wave (PW). CW Systems are the simpler of the two, but have some adventages over PW systems and are therefore still widely used even in sophisticated instruments. In its simplest form, a CW Doppler system transmits continuous, single frequency ultrasonic energy into the vessel using the transmitting transducer and detects the scattered ultrasonic energy using the rece iving transducer. The difference frequency between the transmitted and the received signal is used to estimate the mean velocity. By gating the continuous wave signal at regular intervals, a PW Doppler system can be obtained. PW Doppler blood flowmeters were first developed approximately twenty years ago, and have provi ded a very rich scientific field in both the design aspects of the ins trument and its use in various noninvasive diagnostic procedures. The time domain technique correletes two succesive echos where the maximum correlation occurs is used to determine the dis tance a section of blood scatterer has moved between two echoes. The essence of the time domain flow measurement techniques is to track scatterers within an ultrasonic beam and determine how far they move by the time shift between echoes. The aim of this work is to investigate the theoretical foundations of time domain method.