Muhyiddîn Kâdirî'nin Nasîhat-Nâme adlı dîvânı: İnceleme-metin
The divan of Muhyiddîn Kâdirî in the name of Nasîhat-Nâme: Analysis-text
  1. Tez No: 296769
  2. Yazar: SERAP DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasında muhteva açısından klâsik Türk edebiyatında birçok örneğine rastlanan manzûm nasîhat-nâmeler arasında gösterilen ancak çeşitli nazım şekillerinden oluşmuş bir dîvân olduğunu düşündüğümüz Muhyiddîn Kâdirî'nin eseri bilimsel usûllere uygun olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Muhyiddîn Kâdirî'nin hayatı ve şahsiyeti mevcut kaynaklardan ve eserin içeriğinden yararlanılarak incelenmiştir. İkinci bölümde eser şekil özellikleri, dil ve üslûp özellikleri ile muhteva özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirildikten sonra üçüncü bölümde eserin eski yazılı metni transkripsiyon sistemiyle yeni yazıya aktarılmıştır. Bu çalışmanın amacı eserin eldeki nüshasını bilim dünyasına kazandırmak ve daha geniş incelemelere kapı açmaktır.
Özet (Çeviri)
In this work of thesis study, the work of Muhyiddîn Kâdirî which is suggested among the poetical advised works which are available in the classical Turkish literature but is thought as a divan which is comprised of different types of verses, are examined according to scientific methods.In the first part of the work, the life and personality of Muhyiddîn Kâdirî are examined by benefiting from existing resources and content of the work. In second part, the work is examined from the point of form property, language and tone and property of content. After examined, the findings which are got from this work, in the third part the old text of work is transferred to new text with the system of transcription. The purpose of this working is, bring the science world in the copy of working which is available and open a new door into to wider new examinations.