Kâdirî Muhyiddîn'in Manzum Nasîhatnâmesinin dinî ve tasavvufî tahlili
Religious and sufi analysis of Kâdirî Muhyiddîn's poetry Nasîhat-nâme
- Tez No: 940554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUFACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Osmanlı edebiyatı sahasında gerçekleştirilen tahlil çalışmaları, dönemin şairlerini daha iyi anlamaya ve onların duygu ile hayal dünyalarındaki derinliği kavramaya imkân tanımaktadır. Bu çerçevede, Divan edebiyatı, Türk edebiyatı içerisinde özgün ve güçlü bir konuma sahiptir. Altı asrı aşan bir süreçte birçok önemli şair yetiştirmiş, döneminin kültürel ve estetik değerlerini yansıtan nitelikli eserlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu şairlerden biri de Kâdirî Muhyiddîn'dir. Şairin yaşadığı dönem tam olarak bilinmemekle birlikte, 1626-1630 yılları arasında kaleme aldığı Nasîhat-nâme aracılığıyla bu yıllarda hayatta olduğu kesinlik kazanmaktadır. Bu yönüyle, Kâdirî Muhyiddîn'in Divan edebiyatının klasik dönemine yakın bir zaman diliminde yaşadığı söylenebilir. Bu çalışmada, Kâdirî Muhyiddîn'in manzum biçimde kaleme aldığı Nasîhat-nâme adlı eseri, dinî ve tasavvufî bağlamda incelenmiştir. Tez, üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmış; ikinci bölümde eserdeki dinî öğeler analiz edilmiş; üçüncü bölümde ise tasavvufî unsurlar değerlendirilmiştir. Eserde kullanılan dinî ve tasavvufî terimler tespit edilmiş ve bu terimler belirli tematik başlıklar altında sistematik olarak incelenmiştir. Özellikle öğüt ve nasihat içeren ifadeler, eserin temel iletilerini yansıtması açısından dikkat çekmektedir. Bu yönüyle çalışma, Nasîhat-nâme'nin kavramsal zenginliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Analytical studies in the field of Ottoman literature offer valuable insights into the poets of the era, facilitating a deeper understanding of their emotional and imaginative realms. Within this framework, Divan literature occupies a distinctive and prominent place in the history of Turkish literature. Over more than six centuries, it nurtured numerous influential poets and served as a fertile ground for the production of refined literary works that reflect the intellectual and aesthetic sensibilities of their time. One such poet is Kâdirî Muhyiddîn. Although the precise dates of his lifespan remain uncertain, it is confirmed that he was active between 1626 and 1630, based on the composition date of his poetic work Nasîhat-nâme. Therefore, it can be inferred that he lived during a period closely following the classical peak of Divan literature. This study analyzes Nasîhat-nâme, a didactic poem written by Kâdirî Muhyiddîn, from both religious and Sufi perspectives. The thesis is organized into three chapters: the first outlines the purpose and scope of the study; the second presents an analysis of the religious elements within the text; and the third explores the Sufi concepts embedded in the manuscript. The spiritual and mystical terms employed by the poet have been identified and systematically examined under thematic categories. The frequent use of advisory and moralistic expressions is particularly noteworthy, as they constitute the core message of the text. This research aims to reveal the conceptual richness of Nasîhat-nâme through its religious and Sufi dimensions.