Isıl kalibrasyon ve kısa ısılçift tellerinde frekans tepkisinin ölçümü
Thermal calibration and measurement of frequancy response in short thermocouple wires
- Tez No: 68851
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Termal Kalibrasyon olarak bilinen tekniğin ülkemizdeki yasal mevcut durumunu, kalite güvence sistemlerindeki yerini, özel alet uygulamalarını ve deneysel ortamda kalibrasyonu teme! alan Tepki Zamanı Ölçümünün açıklanmasını amaçlamaktadır. Gelişmiş ülke sanayilerinde kalite cihaz kontrolleri çok önemlidir. Metroloji ve kalibrasyon olarak bilinen bu fâaliyetler toplamının ilkinde standardlar meydana getirilirken ikincisinde cihazların, standardlara uygun olarak üretilen mastarlara göre hatası belirlenir. Termal kalibrasyon ise ülkemizde entegre sanayiye geçişle gündeme gelen ve çok yaygın uygulama alanı olan bir konudur. Kalite güvence sistemleri (AQAP, ISO - 9000, ISO - 14000, QS - 9000), ülkemizde yerleşik olan düzeltici faaliyetler (klasik ürün kalite kontrolü) yerine, parçası olma yolunda büyük adımlar attığımız ileri teknoloji sanayileşmesinde bir misyon olarak sürdürülen önleyici faaliyetlere yönelmeyi şart koymuştur. Girdi kabul, üretim ve sevkiyat aşamalarındaki kontrol görevlileri yeni gelen düzenle birlikte hangi büyüklüğü nasıl gözetecekleri konusunda yeteri derece bilginelenememektedirler. Çalışma bu konuda sık karşılaşan terimleri ve mekanizmayı izah edici şekildedir. Termal kalibrasyon konusu, genel kalibrasyon faaliyetlerinin bir parçası gibi ele alındığında kullanılacak istatistik ve bağlı ölçüm sistemlerininde irdelenmesi yapılmıştır. Tanımlar ve örnekler doğrular kalibrasyonla ilgili olup her dala mümkün olduğunca atıf yapılmıştır. Uygulama örneği olarak sıradan bir termal kalibrasyon işlemi yerine termal kalibrasyon sisteminin ve ekipmanlarının yer aldığı özellikle tasarım aşamalarında önemli olan Termal Tepki Süresinin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Kullanılan yöntem, alternatif ve kısıtlı şartlara genellikle doğrulama işlemlerine uygun bir metoddur. 71
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the current regulations, the importance in quality assurance systems special applications of Thermal Calibration and measurement of Response Time based on calibration facilities. The control and evaluation of quality control apparatus in the industries of developed countries has a major prority. Among the actions called metrology and calibration, the first one deals with the setup and formulation of standards while the other deals with the designation of errror levels and deviation of equipments from formarly accepted standards. Thermal calibration is also a subject that has very wide application field and is heavily on the agenda with the inclination towards integrated industry. Quality assurance systems (AQAP, TSO - 9000, TSO - 14000, QS -9000) pointed out preventive action mission as a must in higher technology industries to which our pioneers take great steps to be a part of The control people who are in charge of input accept, production and later inspections are not thoroughly informed. This work tries to explain the frequently met terms and mechanism. Investigation is carried out on statistical and related measurement systems used when thermal calibration is evaluated as a part of general calibration. Definitions and examples are directly related with the branches where possible. Instead of ordinary thermal calibration example, it is preferred to realize the measurement of thermal response time, using termal calibration equipment and methodology which can be alternative way in short variety of sources and usual verification processes. 72