NEPAD etla lutte contre la pauvrete en Afrique subsaharienne: Bilan et perspectives
NEPAD ve Sahara altı Afrika'da fakirliğe karşı savaşmak: Bilanço ve perspectifs
- Tez No: 393139
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BERİL DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Afrika'daki yoksullukla savaş çeşitli gelişim programlarının gelişimiyle Seksenlerin ve Doksanların başlarında başlamıştı ve Afrika'lılara göre, bu yoksullukla savaş, kıtalarını yoksul ve yetersiz gelişme halinde bıraktı. Bu programların başarısızlığı göz önüne alındığında, Afrika liderleri 2000'li yılların başında NEPAD isimli başka bir program üzerinde çalışmaya başladılar.Boylece, biz soru sorduk, NEPAD programı Sahara altı afrika'daki yoksulluk problemini ve az gelişmişlik çözecek mi? 2002-2012 yilları arasında NEPAD bilançosunu oluşturduk. Bu çalışma boyunca, fakirliğin sadece gelirin yetersiz olduğuna değil, aynı zamanda çok şeyin eksik olduğunu da gördük. Afrika kıtasındaki yoksulluğun, ancak Afrikalıların yıllarca Afrika ülkelerini kaosa sokan eski pratiklerle olan ilişkilerini koparmalarıyla ortadan kalkacağını tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The fight against poverty in Africa goes up towards the beginnings of the Eighties and Nineties with the development of several development programs and fight against the poverty which according to the Africans should leave their continent poverty and the underdevelopment. Taking into account the failures of all these programs, the African leaders were brought to work out another program at the beginning of the years 2000 called NEPAD. Thus, we posed the question of whether NEPAD succeeds he reduce poverty in Sub-Saharan Africa. This has even led us to establish the balance of NEPAD for the period 2002-2012. We have demonstrated in this work that Poverty cannot be regarded not only as a lack of sufficient income, but it is also a lack of everything. We estimate that poverty on the African continent perhaps eradicated only if Africans change their mentality and makes rupture with the old practices which, for years plunged Sub- Sahara African in the chaos and the poverty.