Bölgesel kalkınma ve Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları
Regional development and regional development agencies in Turkey
  1. Tez No: 296800
  2. Yazar: ALPER ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye, Kurtuluş Savaşı'ndan çıktıktan sonra ardı ardına kalkınma hamleleri gerçekleştirmiştir. Amaç, topyekûn bir kalkınma hamlesiyle, ülkeyi gelişmiş ülkeler seviyesine taşıyabilmektir. Ancak bu süreçte, Türkiye'nin batısı ile doğusu arasında önemli ekonomik farklılıklar oluşmuştur. Söz konusu çalışma işte bu bölgesel farklılıkları ele alarak, Türk ekonomi tarihi boyunca ele alınan çözüm yöntemlerinden en etkilisi olan Bölgesel Kalkınma Ajansları çerçevesinde konuyu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has achieved successive stages of development right after the Revolutionary War. The primary objective was to raise Turkey to the league of developed countries, with a total development in mind. However, a large economic gap has widened between the eastern and western parts of Turkey. This research is thus to analyze one of the most effective methods throughout the history of the Turkish economy up to now that address these regional differences, Regional Development Agencies in this process.