Photojournalism during war and conflict: Reflections of press photographers about agencies, contests and journalism ethics
Savaş ve çatışma sırasında basın fotoğrafçılığı: Ajanslar, yarışmalar ve gazetecilik etiği ile ilgili basın fotoğrafçılığı yansımaları
- Tez No: 296804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVİRON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarihsel belge niteliğindeki görsel öğeler yüzyıllardır dünyadaki politik, ekonomik, kültürel ve sosyolojik olaylara ışık tutmaktadır. Dijital teknolojiler sayesinde görsellik, haberin vazgeçilmez bir öğesine dönüşürken, dört bir yanımızın görsel öğeler ile donatıldığı küresel dünyada, savaşlar ve çatışmalar basın fotoğraflarının en önemli malzemesi olmuştur. Yapmış olduğumuz bu araştırma, savaş ve çatışmalara ışık tutan bu fotoğrafların çekildiği andan basıldığı ana kadar olan süreçte, gazetecilik etiği ve ahlaki değerlerin yerini ve önemini; basın ve fotoğraf ajanslarının ve basın fotoğrafı ödüllerinin bu süreçteki rolü ve mesleğe etkileri açısından basın fotoğrafçılarının gözü ile anlatmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The visual elements which can be considered as historical documents, have been shedding light to political, economical, cultural and sociological events in the world for centuries. In our days, through the improvements in the digital technologies when the visuality has become an essential part of news, wars and conflict have come to make up the most essential parts of the photojournalism. The research we have conducted will try to explain the importance of journalism ethics and moral values in regards to the pictures that bring light to wars and conflicts from the moment they are taken until they are pressed; with the receptions of photojournalists on the role and effects of the press and photography agencies and press photography awards.