Analyse critique du discours: Articles sur le referendum costitutionnel 12 Septembre 2010
12 Eylül 2010 Türkiye anayasal referandum ile ilgili basında 'gazetede' yer alan makalelerin söylem analizi
  1. Tez No: 296805
  2. Yazar: GÖZDE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hazırlanan çalışma kapsamında, medyanın gücü ve bu gücü kendi yararına kullanan kurum ve kişilerden söz edilirken, gazete, incelenen mecra olarak seçildi ve yazarların politik bir konu üzerine yazmış oldukları köşe yazıları incelendi. İnceleme sürecinin eleştirel boyutta yapılması için ?eleştirel söylem analizi? kuramını ortaya koyan Van Dijk'in teori ve yöntemlerinden yola çıkılmıştır. Böylece, çalışmanın temel konusu olarak, medyanın, yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü kuvvet gibi görülen gücüyle, belirli ideolojilerin benimsetilmesi uğruna toplum bilincinin nasıl şekillendirilmeye ve yönetilmeye çalışıldığı ortaya konulmuştur.Tezin teorik bölümünde, medyanın gücünün toplumun bilincinin şekillendirilmesi için kullanıldığına eleştirel medya teorilerinden, ideolojinin tanımından, ideoloji, söylem ve politika ile ilişkisinden yola çıkılarak açıklık getirmiştir. Tezin uygulama bölümünde, haber konusu olarak seçilen ?12 Eylül 2010 Türkiye Anayasal Referandumu? hakkında köşe yazılarının söylem analizleri, ideolojilerin açığa çıkarılması için yapılmıştır. Aynı haber, farklı ideolojilerle, farklı sözcüklerle yorumlanmıştır. Tezin önemi, medyanın doğru okunmasının gereğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This study is about the power of the media and the actors who possess the media. In this project newspapers have been chosen as study material. Newspaper articles about a specific political issue are examined. The process of research is criticised by the theory and the method of Van Dijk who offers ?critical discourse analysis?. The media which seems like the fourth power of government, forms and directs the awareness of the society to impose their own ideologies.In the theoretical part of the thesis, the way media is used is explained by the critical media theories; the definitions of ideology; the relationship among ideology, discourse and politics. It is obvious that the media is being used by the powers who needs to build and influence public opinion. The critical analysis of news on ?Turkish Constitutional Referendum set for 12 September 2010 is made to figure out the ideologies of journalists and newspapers. Thus, it?s possible to reveal the social and ideological influences by the interpretations of news discourses of journalists. The mission of this thesis is to show how to reveal ideologies by receiving necessary messages and information from media.