Weimar Cumhuriyeti'nden günümüze fotoğraf ajanslarının fotojurnalizme katkıları
- Tez No: 99768
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET insanlığın dünya tarihinde ilk kez neredeyse topluca katıldığı ilk savaş olan Birinci Dünya Savaşı'nı izleyen çalkantılı dönem, bir yandan, siyasal, ekonomik, kültürel ve demografik açılardan dünya çapında önemli gelişmelere yol açarken, öte yandan, tüm çalkantılı dönemlerde olduğu gibi, yeni sanat akımlarının ortaya çıktığı, genelde sanat ve kültür ortamının son derece canlı olduğu bir dönem olmuştur. Fotoğraf özelinde incelendiğinde 1920'li yıllar, bir yandan avangard akımlara kucak açarken, öte yandan, günümüzde artık kanıksanan fotojurnalizm olgusunun da ortaya çıktığı koşullan içinde barındıran bir dönem olarak modern fotojurnalizme damgasını vurmuştur. Canlı bir sanat/kültür ortamının yam sıra, ilk dünya savaşının bir sonucu olarak yoğunlaşan demografik hareketler ve yeni teknolojik gelişmeler, modern fotojurnalizmin ortaya çıktığı uygun bir ortam yaratmıştı. Monarşiden demokrasiye geçilen Weimar Cumhuriyeti'nin liberal ortamındaki fotojurnalistik gelişmeler arasında, fotoğrafin resimli haber dergilerinde kazandığı önem, foto röportajın yeni bir dil olarak ortaya çıkışı ve yeni fotojurnalistlerin kimliği gibi özellikler sayılabilir. Bu dönemdeki bir başka önemli gelişme ise, resimli dergilerin artan fotoğraf talebini karşılamaya yönelik olarak fotoğraf ajanslarının ortaya çıkması ve modern fotojurnalizmin gelişimine katkılarıdır. Weimar Cumhuriyeti' nde Dephot ajansının öncülük yaptığı bu süreç, Nazizmin iktidara gelişi sonrasında, göçmenlerin ABD'de kurdukları Black Star ajansı ile devam etmiş, İkinci Dünya Savaşı'nm sonunda kurulan Magnum kooperatifi ile yeni boyutlar kazanmıştır. Modern fotojurnalizmin tarihi, fotoğraf ajanslarının tarihi ile koşuttur. Fotoğraf ajansları salt modern fotojurnalizme katkıda bulunmakla kalmamışlar, belgesel fotoğrafçılığa katkıları nedeniyle fotoğraf sanatına da model oluşturacak örnekler ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY While the shaky period that followed the First World War in which almost the entire humanity had involved, had caused world-wide changes in terms of political, economic, cultural and demographic-wise, on one hand, it was also a period, as is the case in all similar periods, that had given rise to new art movements, on the other, thus creating a very rich climate of arts and culture in general. Studied in terms of developments regarding photography, it was also during this period, as generally acknowledged by photo historians, that the now well-established notion of photojournalism was established. Together with the rich and relatively liberal climate for the flourishment of arts and culture, the demographic movements in Europe as a result of war, and new technological innovations created a suitable environment for the establishment of modem photojournalism in Weimar Germany. The main photojournalistic developments during this period were the launching of illustrated weeklies that began to place so' many photographs on their pages, the emergence of photo essay as a new visual medium, and the existence of a new breed of talented and energetic photographers to which modern photojournalism owes much. Another important development during the same period was the emergence of editorial photographic agencies motivated by the increasing demand for quality photographs from the increasing number of illustrated weeklies. Beginning with Dephot* among others, in Weimar Germany as a prototype, and having established itself as a stereotype in USA with the Black Star photo agency after Nazis' taking over in Germany, photographic agencies have contributed much to the development of modern photojournalism. After the Second World War, the world of photojournalism witnessed the emergence of Magnum Photos, a cooperative agency founded by distinguished photo reporters, which soon after has established itself as a model. The history of photojournalism is strictly parallel with that of photographic agency. The agencies have not only contributed to the development of photojournalism, but also to the art of photography in general through their contributions to documentary understanding. n