Bilgisayar destekli imalatta dalarak kaba ve trokoidal işleme algoritmalarının birleştirilmesi
Combination of plunge roughing and trochoidal milling at computer aided manufacturing
- Tez No: 296846
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojideki hızlı gelişim, günümüzde üretici firmaların alanlarında rekabetçi olarak kalabilmeleri için, tasarım ve üretimi hızlandırarak yeni dizaynların pazara sunuş sürecinin mümkün mertebe kısaltılmasını zorunlu kılmaktadır. Örnek olarak otomotiv sektörünü ele alırsak yeni bir modelin piyasaya çıkış zamanı dizaynda ve üretimde bilgisayar destekli tekniklerin kullanılmaya başlanmasıyla çok azalmıştır.Öyle ki CAD (Computer Aided Design, Bilgisayar Destekli Tasarım) sistemleri sayesinde, eski ürünün datalarından yararlanarak yeni bir aracın dizaynının geliştirilmesi çok daha kolay olmaktadır. Aynı şekilde araçta kullanılan parçaların imalatı için gerekli olan kalıp, aparat ve fikstürlerin tasarımı da bu sistemler sayesinde daha kısa sürede ve daha hassas olarak yapılabilmektedir.Hazırlanan tasarımların CAM (Computer Aided Manufacturing, Bilgisayar Destekli İmalat) sistemleriyle imali konvansiyonel metotlarla göre kat kat hızlı ve daha kusursuz olmaktadır. Bunun içindir ki günümüzde sayısal kontrollü takım tezgâhlarının (Computer Numerical Control, CNC) kullanımı kaçınılmaz bir hal almıştır. Türk metal işleme endüstrisinde, günümüzün gelişmeye en açık teknolojik yeniliği de bilgisayar destekli sayısal kontrol CNC tezgâhlarının kullanımıdır ve bu sistemlerin üretime adaptasyonu hızla devam etmektedir.Bu çalışmada bilgisayar destekli imalat ana hatlarıyla incelenmiş, takım yolunu oluşturan parametreler ve takım yolu oluşturma yöntemlerine değinilmiş ve bilgisayar destekli imalatta frezelemede kaba işleme yöntemlerinden olan dalarak kaba işleme ve dalarak kaba işleme ile trokoidal işlemenin kombinasyonu ile oluşturulan işleme yöntemleri süreçler açısından mukayese edilmiştir.Yapılan çalışma sonunda, dalarak kaba işleme yöntemiyle malzeme daha kısa sürede işlenirken, dalarak kaba işleme ile trokoidal işleme kombinasyonu algoritmaları ile daha düzgün bir yüzey kalitesi elde edilmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada kullanılan kombinasyon işleme yöntemleri ile kaba işleme sonrası yapılacak ince işlemenin daha az olması üstünlük sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to rapid improvement on cutting-edge technology, competitive market necessitates producing companies to be as quick as possible in the process of putting on new design to the market. It is only possible by accelerating their design and production systems. For example, since the computer aided design technologies started to be used in design and production stage of automotive industry, release of new automobiles to the market got shorter.Thanks to CAD (Computer Aided Design) systems it is so much easier to develop new product designs by using old product data. In the same way; mould, apparatus and fixture designs which are needed part designs for new developments can be produced in a shorter time with greater precision.Created designs can be machined so much quicker and more defect-free by using CAM (Computer Aided Manufacturing) systems comparing to conventional methods, for that reason it is inevitable to have CNC (Computer Numerical Control) machines in these days. Usage of CNC machines is the most obvious innovation to develop and adaptation process of these systems into production growing rapidly in Turkish metal working industry.In this dissertation, computer aided manufacturing has been studied with main baselines and their objectives, toolpath generation elements and methods described in details and lastly two of the rough machining method of plunge roughing and the combination of plunge roughing and trochoidal milling are compared in terms of machining time.In conclusion, the combination of trochoidal milling and plunge roughing has given much better surface quality comparing to rough machining, while rough machining has given shorter machining time. Therefore, having better surface roughness which is obtained by combination of rough machining and trochoidal milling will ease the finish process of machining.