İnternet sitelerinden derlenen adres bilgilerinin coğrafi kodlanarak harita üzerinde gösterimi
Geocoding of extracted address information over web sites
- Tez No: 296847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde İnternetin, içerdiği bilginin çeşitliliği ve boyutu göz önüne alındığında yapılan her türlü araştırmada en önemli kaynağı oluşturduğu söylenebilir. Veri hacminin bu denli büyük olması kullanıcıların alışkanlıklarını da etkileyerek, İnternet siteleri üzerinde arama işlemlerinde yeni yaklaşımların oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Adres bilgisine ulaşmaya odaklı yapılan İnternet sorgularında kullanıcının, işlenmiş bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşma ihtiyacının arttığı görülmektedir.Çalışmada tanımlanan problem ?internet içeriğinde coğrafi koordinat özniteliği bulunmayan fakat metin olarak adres bilgisi mevcut olan internetteki arama sonuçlarının kullanıcı tarafından görsel olarak algılanabilmesi? olarak özetlenebilir. Bu ihtiyaç, insanın adres içeren veriye ulaşarak onu görselleştirmesinin, ve bu işlemi birkaç kez tekrarlamak sureti ile aradığı neticeye ulaşmasının zaman ve odak kaybına yol açabilmesinden kaynaklanmaktadır. İzlenen bu adımlarla dahi bilgiye bir bütün olarak bakmak/değerlendirmek çoğu zaman mümkün olamamaktadır.Tezde ortaya konan çalışma ile, İnternet kullanıcısının mevcut metin-tabanlı arama motorlarını kullanarak adres bilgisine ulaşma sürecini kolaylaştırması sağlanmak istenmiştir. Bilgisayar yazılımları sayesinde, arama işlemlerinde atılacak adımların otomatik gerçekleştirilerek sonuçların coğrafi koordinatları ile harita üzerinde sunumu hedeflenmektedir. Sistemin başarısı, çözümleyebildiği adres cümlesi sayısı ve arama yapılan konu, mekan, vb. adres bilgisinin coğrafi koordinatının harita üzerinde doğru noktada gösterilmesi ile ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
Today, the Internet can be considered as the most important source of any research when taken into account the variety and the size of information it provides. Containing large volumes of data requires the formation of new approaches to the searches on the internet sites, affecting the users? habits. It is observed that there is an increasing need to access to processed information more quickly when address focused searches are done.The problem defined in the study can be summarized as "visual perception of the results of available address searches which has no geographic coordinates, but has address information as text instead?. This need arises when accessing and then visualising the result -as well as repeating this process several times- cause loss of time and focus. Even with these steps, most of the time, it is not possible to look into or assess the information as a whole.The study put forward in the thesis aims to make it easier for the internet user to facilitate the process of reaching the address information by using the internet's existing text-based search engines. By the help of computer software, it is targeted to have the presentation of the search results on the map with their geographic coordinates, by performing the steps automatically which are necessary in a search process. The success of the system is measured by the number of the address sentence that can be resolved, and by displaying the geographic coordinates of searched addresses in the right spot on the map.