Üniversal motor üretim sürecinde endüvi montaj hattı otomasyonu
Armature assembly line automation in universal motor production process
- Tez No: 296869
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde üretim teknolojilerindeki gelişmeler doğrultusunda üretim maliyetlerini azaltacak ve üretimi mümkün olduğunca insan hatasından uzak olacak şekilde gerçekleştirebilmek üzere otomasyon sistemleri geliştirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan bu sistemlerde kontrol yapısı ağırlıkla PLC tabanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında anlatılan uygulama bu yöndeki ihtiyaçları karşılamak üzere hayata geçirilmiş bir projedir.Çalışmanın alt yapısı, ilgili makinaların PLC ve touch panel programlamasıdır. Bu çalışmada Siemens S7-200 PLC'ler kullanılmıştır. Makinalara ait operatör panellerde de Siemens touch panellerden seçilmiş ve bunların programlanması ve ana kontrolör PLC ile iletişimi sağlanmıştır.Operatör kullanılarak gerçekleşen işlemlerin otomasyona çevrilmesi için sistemi detaylı olarak analiz edilmiştir. İlgili makinalarda proses içerisinde ilgili ölçümlerin yapılabilmesi için analog sinyaller touch panellere yansıtılarak operatörlere kontrol ve ayar konusunda kolaylık sağlanmıştır. Tüm hat için kodlama sistemi gerçekleştirilmiş ve hatalı ürünlerin hatta dolaşmayıp hatalı bantlarına aktarılması sağlanmıştır. Ürünlerin ok ve red olarak ayrılabilmesi için paletler üzerine kodlamalar yerleştirilmiştir.Tez Çalışmasında, üniversal motorlar ve PLC hakkında genel bilgi verildikten sonra uygulama detayları, makinaların PLC programları, touch panel programları sıralanmıştır. Makina programlarının önemli noktaları üzerinde özellikle durulmuştur. Konunun daha rahat anlaşılabilmesi için resim, tablo ve şemalarla güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On today?s production technologies in order to reduce the production costs and prevent the operator mistakes, automation systems has been developed . In this widely used automation technologies, control structure is based on PLC's. The project which is told on this thesis is one application to satisfy those needs.The basis of the project is the programming of the PLC's and the touch panels of the related machines. Siemens S7-200 type PLC's is used to realize the project. For the project, programming of the touch panels and communication to PLC's are carried out, chosen touch panels are also Siemens branded.Detailed analysis has been done to convert the processes to automation which had been manually done before. To get the measuring results from the related machines during the processes analog signals are used. The measuring results are also shown on the touch panels for the operators to check the process values when it is needed. To send the rejected products to quarantine line coding system is added to complete project.In the beginning general information about universal motors and PLCs could be found. The following parts contains PLC programs of the machines and touch panel programmes Important points of the programs have told in details. For better understanding photos, tables and schemas have been used.