Başlangıç düzeyi klasik saksafon icrasında ses üretim konsepti ve ekspresif çalma teknikleri
The concept of sound production and expressive playing techniques on pre-intermediate classical saxophone playing, master thesis in music,
- Tez No: 480190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YÜKRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik saksafon icrasında başlangıç düzeyinde ses üretimi konsepti, temel artikülasyon tekniklerinin kullanımıyla sesin eskpresif (ifadeli) ve müzikal anlatımlara uygun icrası için önemli başlıca noktalar hakkında yöntem ve yaklaşımlar sunulmuştur. Bu çalışmada öne sürülen yöntem ve yaklaşımlar evrensel bir niteliğe sahip olup çalıcı, eğitimci ve akademisyenler tarafından kullanılmaktadır. Saksafon gibi tek kamışlı nefesli bir çalgının icrasında ekspresif bir ses üretimi, nefes, ağız boşluğu ve parmaklar arasında koordinasyon gerektiren oldukça yüksek bir motor beceridir. Nefes, parmaklar ve işitme eylemlerini içinde barındıran bu motor beceri sürecine yönelik kuramsal ve yöntemsel fikirler tez çalışmasında aşamalı olarak sunulmuştur. Bahsedilen fikirler, başlangıç düzeyinde bir saksafon icracısında, sesin üretiminden, ekspresif çalma teknikleri ile müzikal ifadelerin uygulanmasına kadar geçen süreçte oluşacak algının daha hassas ve dikkate değer boyutlarda artırılabilmesini amaçlamaktadır. Sonuç olarak ülkemizde klasik saksafon icrasına yönelik eğitimin özel, resmi ve akademik düzeyde yaygın olmayışı kaynak yetersizliğine neden olmaktadır. Müzikal alt yapısı olan kişilerin özel eğitimci nezaretinde başlangıç düzeyinde saksafon öğrenmeleri için kaynak ihtiyacının önemli olduğu görülmüştür. Üflemeli ve vurmalı çalgılar alanında icracı yetiştiren önemli bir eğitim kurumu olan Silahlı Kuvvetler Bando Meslek Yüksek Okulu halihazırda eğitim-öğretime ara vermiş olmasına rağmen yeniden yapılandırılacak olan Önlisans programlarında saksafona yeni başlayacaklar ve eğitmenler için kaynak açısından çalgı eğitim sürecine ve devamındaki müzikal gelişime derinlik katabilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes the concept of sound production in pre-intermediate classical saxophone playing, also methods and approachings about the important and fundamental points for musical and expressive interpretation of the sound, using by basic articulation techniques. İn this study the ideas put forward have an universal attribute, also are used by instrumentalists, educators and scholars. Producing expressive sound on single-reed woodwind instrument like saxophone is a highly sophisticated motor skill, requiring coordination between the fingers, mouth cavity and respiration. Theorotical and methodological ideas for the motor skill process has brought gradually in this study. The ideas put forward are intented to be increased the perception that occur in the process by production of the sound to implementation of musical terms, applying by expressive playing techniques on pre-intermediate classical saxophone playing.