Nanoteknolojinin mimariye etkileri
The effects of nanotechnology to architecture
  1. Tez No: 296913
  2. Yazar: SEVKAN HARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YALINAY ÇİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde gerçekleşen bilimsel ve teknolojik gelişmeler çağdaş mimariyi doğrudan etkilemektedir. Nanoteknoloji, malzemeleri atomik boyutta tasarlayan ve manipüle eden bilimdir. Nanoteknoloji ile üretilen nano malzemeler ortama uyum, kendiliğinden belirli fonksiyonları gerçekleştirme gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Yakın gelecekte nanoteknolojinin gelişmesiyle yaşayan bir sistem gibi kendi kendine büyüyen malzemelerin üretilmesi mümkün görünmektedir. Bu malzemeler yapıda kullanıldığında yapı da yaşayan bir sisteme benzeyebilir. Tezde nano malzemelerin kullanıldığı nano yapılar üzerinden mimarlık-malzeme ilişkisi yeniden irdelenmiş ve yapının yaşayan bir sisteme dönüşme potansiyeli tartışmaya açılmıştır. Nano yapılarda tasarım, üretim, kullanım ve yıkım süreçlerinde yaşanan değişimleri ortaya çıkarmak ve geleneksel yapı ile aralarındaki farkları ortaya dökmek amaçlanmıştır. Tezde örnek nano yapılar incelenmiş, onların üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Bu teze göre, nano yapılar yaşayan bir sistem gibi kendiliğinden üretildiği, kullanıcı gereksinimlerine karşılık verdiği, kendi onarımını ve yıkımını gerçekleştirdiği organik bir yapıya bürünebilir ve yapıdaki kodlanabilirlik ve esneklik mimaride öncü gelişmelere olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Today, scientific and technological developments that occur are directly affecting contemporary architecture. Nanotechnology is the scinece which designs and manipulates materials at atomic size. Nano materials produced by nanotechnology, have advanced features such as adaptation to the environment or self-perform functions. In the near future by developments of nanotechnology, some self-expanding materials, similar to living systems, are seems to be possible. When these materials are used in the construction, building may look like a living system. In the thesis, based on nano buildings made of nano materials, the relationship between architecture-materials re-examined and the potential of building to turn into a living system was opened to discuss. It is aimed to reveal the changes in design, production, use and destruction processes of nano buildings and to pour out their differences with the traditional buildings. In the thesis sample nano buildings were examined and evaluated over. In this thesis, nano buildings could be an organic structure such a living system, self-produced, responsive to user needs, able to make their own repairs. The ability to code and flexibility of building, pioneering developments could allow in architecture.