A Study on the effect of dividend announcements on stock prices
  1. Tez No: 29693
  2. Yazar: MEHMET SUNGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bir“olay incelemesi”olan bu çalışmada temettü ilanları“olay”olarak alınmış ve bu ilanların hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi hem piyasa modeli hem de ortalamaya ayarlı getiri modeli kullanılarak incelenmiştir. inceleme 1990 ve 1992 yılları arasındaki üç yıllık süre için yapılmıştır ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan seçilmiş 40 firmanın 117 temettü ilanını kapsamaktadır. ii
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is an event study, the dividend announcements are taken as the event and their effect on stock prices are investigated using both the market model and the mean adjusted returns model. The study covers the 3- year period from 1990 to 1992 and the sample consists of 117 dividend announcements made by 40 firms listed in the Istanbul Stock Exchange.