Sermaye piyasasında asimetrik bilgi sorunu ve temettü işaretleme hipotezinin İMKB'de testi
Asymmetric information problem in capital markets and the test of dividend signaling hypothesis in ISE
- Tez No: 149211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Asimetrik enformasyon problemi fınansal piyasalardaki tam rekabet koşullarını bozarak, para ve sermaye piyasalarının işleyişini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da fonların tasarrufçular ve yatırımcılar arasında etkin transferine engel olmaktadır. Piyasalardaki asimetrik bilgi dağılımı nedeniyle menkul kıymet ihraçlarında yatırımcılar, ihracı bir olumsuz işaret olarak algıladıklarından ihraç işlemi gerçek değerinin altında gerçekleşmektedir. Bunun yanında yatırımcılar çoğu kez iyi firmaları kötü firmalardan ayıramadıklarından menkul kıymet piyasaları, fonları; verimli yatırım fırsatlarına sahip girişimcilere aktarma fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Benzer problem temettü duyurularında da yaşanmaktadır. Kusurlu bilgi sisteminin var olduğu piyasalarda yatırımcılar firmaların gerçek değeri hakkında yeterli bilgiye sahip olamadıklarından temettü artış ya da azalışlarını firma değerine ilişkin bir işaret olarak algılamaktadırlar. Bu ise zaman zaman sermaye piyasasında anormal fiyat hareketlerine ve sermaye kazançlarına neden olabilmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı sermaye piyasasında asimetrik bilgi sorununu teorik olarak ortaya koymak ve işletmelerin temettü politikalarında asimetrik bilginin etkisini öngören temettü işaretleme hipotezini, gelişmekte olan borsalardan biri olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda test etmektir. Tez çalışmasında temettü işaretleme hipotezi İMKB'de test edilmiştir. Bu amaçla 2002 ve 2003 yıllarında temettü dağıtan 53 şirketin, 2003 yılındaki hisse senedi fiyatlarının temettü duyurularından ne ölçüde etkilendiği incelenmiştir. Bu amaçla MAAR analizi temettü duyuruları çevresinde 40 günlük ( -20 ve +20 ) periyotta uygulanmıştır. İkinci olarak; örneklemi teşkil eden 53 şirketin hisse senedi fiyatındaki ortalama anormal kazançların temettü artışları ile ne ölçüde açıklanabildiği regresyon analizi yöntemi ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar, İMKB'de temettü işaretleme hipotezini desteklememektedir. Buna göre gelişmekte olan bir piyasa olarak İMKB'de temettü duyurularından asimetrik bilgi nedeniyle anormal bir sermaye kazancı elde edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
The asymmetrical information problem might effect the functioning of capital and money markets essentially. It obstructs the fund transferring between savers and investors. Because of the asymmetrical distribution of the information in markets, issuing equity adversely affects the market's perception of a firm's value. The problem can be seen in dividend policies as well. The dividend signalling hypothesis postulates that cash dividend carries information regarding the future cash flows of firm that is to be reflected in the market price of stock after announcement of dividend, particularly when dividend increases. This signal effect of dividend announcement sometimes causes abnormal capital gains in markets where information disparities are strong. In this study the asymmetric information problem in capital markets is examined theoretically and the dividend signalling hypothesis is tested on Istanbul Stock Exchange (ISE) as an emerging stock market. In the study, MAAR and Regression analyses have been taken to examine the dividend signalling hypothesis in the context of ISE and attempt to discover whether changes in dividends signal abnormal capital gains. The empirical analysis is based on 53 samples of dividend paying companies both in 2002 and 2003. MAAR method is used in order to analyse the relationship between dividend changes and abnormal capital gains. Sample period is based which of 20 days prior to the dividend announcement through to 20 days after the announcement. MAAR anysis showed that investors do not gain value from dividend announcement. With regression method it is tested whether dividend changes explain the stock price movements. The regression results do not reveal a significant relationship between the stock price fluctuation and dividend payouts. Finally the empirical tests that conducted on ISE do not support the dividend signalling hypothesis.