Moving object tracking in automatic tavget recognition systems and motion estimation
  1. Tez No: 29696
  2. Yazar: ÜMMÜHAN OYA DURUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ANARIM, PROF. DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada hareketli nesnelerin izlenmesi üzerine etkili algoritmalar üzerine çalışılmıştır. İmgeler arası hareket miktarının saptanması iki değişik yaklaşımla incelenmiştir. Bu çalışmadaki amaç savunma sistemlerine hizmet edecek bir hedef izleme algoritması geliştirmek olduğundan, sonuç alınabilecek etkili ve hızlı algoritmalar sınanmıştır. Bunlar; Yerel pencereleme ve Görüntü Fark İmgesi algoritmalarıdır. Bunun yanında hareket kestirim metotları incelenmiş ve gürültülü imgeden hareket vektörünün kestirimi bir algoritma üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find efficient algorithms on moving object tracking. Methods of motion detection are examined and feature based two recent algorithms are implemented to conclude these studies. These algorithms are Local Windowing and Successive Differencing methods. Other approaches on motion detection such as optic flow which are computationaly too heavy are not examined in detail, since this study is subject to be realized on defense systems. Also motion estimation criteria are examined and one of the estimation criterion, namely ML estimate is implemented to find the displacement vector from the given noisy image sequences.