Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce bitkisi üzerinde fitokimyasal araştırmalar ve biyoaktivite çalışmaları
Phytochemical investigations and bioactivity studies on Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce
- Tez No: 296962
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZHUN GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Compositae familyasına ait Tanacetum türlerinden biri olan ve Van Beşparmaktan toplanan Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce bitkisinin çiçek etilasetat ekstresinin kimyasal kompozisyonu ve biyolojik aktivitesi incelenmiştir. Bitkinin ekstrelerinin insektisidal aktivite ve İ.T.K sonuçlarına bakılarak çiçek etilasetat ekstresi (E.A) ile çalışılmaya karar verilmiştir. Bitkideki fitokimyasalların saflaştırılmasında kolon kromatografisi (CC), ince tabaka kromatografisi (TLC), ve yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi (HPTLC) gibi kromatografik yöntemler kullanılmıştır. İzole edilen bileşiklerin kimyasal yapıları ise; 1H NMR, COSY, 13C NMR, APT, HSQC, çift rezonans, UV/VIS ve IR gibi spektral yöntemlerle belirlenmiştir. İzolasyon sonucu üç seskiterpen lakton; parthenolide, 1ß,4?,6?-trihydroxyeu-desm-11-en-8?,12-olide ve costunolide elde edilmiştir. Ayrıca bitkinin çeşitli ekstrelerinin antimikrobiyal aktivite testleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study ethylacetat extract (E.A) of the flowers of Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce (Compositae), collected from Van-Beşparmak, was analyzed in terms of chemical composition and biological activity. According to the insecticidal activity and T.L.C results of various extracts, it was decided to study on the flowers? E.A extract. In purifying plant?s phytochemicals, chromatographic methods such as column chromatography (CC), thin layer chromatography (TLC) and high performance thin layer chromatography (HPTLC) methods were used. Chemical structures of the isolated compounds were determined by spectral methods such as 1H NMR ,COSY, 13C NMR, APT, HSQC, spin-spin decoupling, UV/VIS and IR. As outcome of the isolation three sesquiterpene lactones; parthenolide, 1ß,4?,6?- trihydroxyeudesm-11-en-8?,12-olide and costunolide were obtained. Additionally antimicrobial activities of plant?s various extracts were evaluated