Tanacetum abrotanifolium (L.) druce, centranthus longiflorus Steven Subsp. longiflorus, Marrubium cordatum Nábelek ve Ferulago stellata Boiss. taksonlarının antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimicrobial activities of Tanacetum abrotanifolium (L.) druce, centranthus longiflorus steven subsp. longiflorus, marrubium cordatum nábelek ve Ferulago stellata Boiss. taxa
  1. Tez No: 833168
  2. Yazar: MEHMET AKİF SANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİDAN, DOÇ. DR. ÖMER ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bitkiler, insanlığın varoluşundan bu yana yaşamın önemli temel kaynaklarından biridir. İnsanlar bitkileri sadece beslenmek için değil, çeşitli hastalıkların tedavisi için de kullanırlar. Bitkisel ilaçlar, gelişmekte olan ülkelerdeki kırsal toplulukların kültür ve geleneklerinin önemli bir parçasıdır. Geleneksel ve modern tıpta bitkisel ilaç olarak kullanılan bitkiler ülkemizde de yaygın olarak yetişmektedir. Bu çalışmada Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce, Centranthus longiflorus Steven subsp. longiflorus, Marrubium cordatum Nábelek ve Ferulago stellata Boiss. taksonlarının antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucu elde edilen sonuçlara göre bitkilerin yüksek antioksidan özelliklere sahip oldukları ve özellikle Candida albicans üzerinde engelleyici antimikrobiyal etkide bulundukları belirlenmiştir. DPPH(1,1difenil-2-pikrilhidrazil) % giderim aktiviteleri %63,38±0,03 ile %19,80±0,04 aralığında, FRAP (Ferric reducing antioxidant power) aktivitesi 162,66 ile 0,46 mg/ml demir sülfat eşdeğeri aralığında, toplam fenolik madde miktarı 33,34 ile 9,41 gallik asit eşdeğeri aralığında ve toplam flavonoid madde miktarı 217,74 ile 17,95 rutin eşdeğeri aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants have been one of the important basic sources of life since the existence of humanity. People utilize plants to treat a variety of disorders in addition to using them for sustenance. Rural populations in underdeveloped nations have strong traditions and cultures that include the use of herbal remedies. In our country, a lot of plants are grown for both traditional and contemporary herbal therapy. This study aimed to determine the antioxidant and antimicrobial activities of Tanacetum abrotanifolium (L.) Druce, Centranthus longiflorus Steven subsp. longiflorus, Marrubium cordatum Nábelek and Ferulago stellata Boiss. taxa. The analysis' findings indicate that the plants have excellent antioxidant and antibacterial characteristics that are particularly effective against Candida albicans. DPPH (1,1diphenyl-2-picrylhydrazyl) removal activities range from 63,38±0,03% to 19,80±0,04%, FRAP (Ferric reducing antioxidant power) activities range from 162,66 to 0,46 mg/ml ferrous sulfate equivalent, total phenolic contents is between 33,34 and 9,41 gallic acid equivalents and lastly total flavonoid substance are determined to be between 217,74 and 17,95 routine equivalents.