EFQM mükemmellik modeli ve konut sektöründe bir uygulama
EFQM excellence model and implementation in the housing sector
- Tez No: 296973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
EFQM Mükemmellik Modeli Avrupa ve ötesinde 30.000'den fazla kuruluş tarafından uygulanan bir yönetim yaklaşımıdır. EFQM Mükemmellik Modeli sektör, büyüklük, yapı, ya da gelişmişlik düzeyinden bağımsız olarak kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşmalarını teşvik etmek üzere bir yönetim sistemi kurmaları gereğini vurgulamaktadır. Mükemmellik Modeli, kuruluşlara mükemmelliğe giden yolun neresinde olduklarını gösteren, gerek kurum içinde gerekse kurum dışında darboğazlarını saptamalarını sağlayan, vizyon ve misyonlarını etkileyen güçlü yönlerini ve potansiyel zayıflıklarını fark etmelerine yardımcı olan, ortak bir dil ve hareket tarzı sağlayan ve uygun çözümlere ulaşabilmek için belli bir yaklaşımın kullanılmasını öneren bir araçtır. EFQM Mükemmellik Modeli kuruluşların mevcut ve planlı faaliyetlerinin entegre edilmesini, tekrarlı işlerin ortadan kaldırılmasını ve iyileştirmeye açık alanların tespit edilmesini ve organizasyonun yönetiminde temel bir çerçeve oluşturulmasını sağlar.Çok sayıda yönetim araçları ve teknikleri yaygın olarak kullanılırken, EFQM Mükemmellik Modeli organizasyona bütünsel bir bakış açısı sağlar ve diğer yönetim teknikleriyle birbirini tamamlayacak şekilde uygulanabilir. Model bu nedenle sürdürülebilir mükemmelliğin sağlanması için, organizasyonun yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olarak bu araçlardan herhangi biri veya bir kaçı ile birlikte genel bir çerçeve olarak uygulanabilir.Yapılan bu çalışma ile, kalite ve Toplam Kalite Yönetimi alanında geçmişte yapılan çalışmalar literatür kısmında özetlenmiş, Toplam Kalite Yönetimi'nin tarihsel gelişimine değinilmiş, EFQM Mükemmellik Modeli'nin yapısı irdelenmiş ve Model'in benimsendiği ve sürdürülebilirliğinin sağlandığı özel bir işletmede Model'e ait somut uygulama ve kazanımlar ele alınmıştır. EFQM Modeli'nin sonuç kriterlerine ait parametrelerin performans değerleri sunulmuş ve sonuçlar EFQM parametrelerinin Balanced Scorecard yaklaşımı ile de değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak yeni bir model önerilmiştir. EFQM Modelinin uygulanmasında ve istenilen başarılı sonuçların elde edilmesindeki kritik başarı faktörleri tespit edilmiş ve gelecekte yapılması önerilen çalışmalara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The EFQM Excellence Model is a non-prescriptive management framework used by over 30 000 organisations in Europe and beyond. Regardless of sector, size, structure or maturity, organisations need to establish an appropriate management framework to be successful. The EFQM Excellence Model is a practical framework that enables organisations to assess where they are on the path to excellence; helping them to understand their key strenghts and potential gaps in relation to their stated Vision and Mission and to provide a common vocabulary and way of thinking about the organisation that facilitates the effective communication of ideas, both within and outside the organisation. The EFQM Excellence Model enables organisations to integrate existing and planned initiatives, removing duplication and identifying gaps and to provide a basic structure for the organisation's management system.Whilst their are numerous management tools and techniques commonly used, the EFQM Excellence Model provides a holistic view of the organisation and it can be used to determine how these different methods fit together and complement each other. The Model can therefore be used in conjunction with any number of these tools, based on the needs and function of the organisation, as an overarching framework for developing sustainable excellence.In this study, previous studies summarized related with Quality and Total Quality Management in the literature, dealt with the historical development of Total Quality Management, examined and analyzed the structure of the EFQM Excellence Model. Implementation and achievements are discussed regarding in a private housing complex company that using EFQM Model effectively. Results of the parameters of the performance criteria of the EFQM Model and Balanced Scorecard Model are presented and both results compared with each other. Regarding obtained findings a new model was proposed. The implementation of the EFQM Model and the achieving successful results of procuring the required critical success factors have been determined and future studies were proposed.