Hypocrea jecorina saf kültürü ve Trichoderma reesei 1A mutant suşundan glutaminaz enziminin üretimi
Glutaminase enzyme production from Hypocrea jecorina pure culture and Trichoderma reesei 1A mutant strain
- Tez No: 316050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
L-Glutaminaz (L-Glutamin amidohidrolaz EC 3.5.1.2), L-glutamini glutamik asit ve amonyum iyonuna dönüştüren reaksiyonu katalizleyen önemli bir enzimdir. Azot metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Son yıllarda bu enzime olan ilgi terapötik ve endüstriyel kullanım alanlarından dolayı artmıştır. Terapötik açıdan antilösemik ajan olarak görev almasının yanısıra fermente gıdalarda da tat artırıcı özellik göstermekte rolü bulunmaktadır.Glutaminaz aktivitesi yaygın olarak bitkilerde, hayvansal dokularda ve bakteri, maya ve küfleri kapsayan mikroorganizmalarda gözlenmiştir.Hypocrea jecorina saf kültüründen ve Trichoderma reesei 1A mutant suşundan glutaminaz enziminin mikrobiyal olarak üretimi, üretilen enzimin optimum koşullarının belirlenmesi ve kinetik parametrelerinin hesaplanması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda her iki türden de elde edilen glutaminaz enziminin optimum pH değeri 8.0 ve optimum sıcaklığı 50oC olarak bulunmuştur. Ayrıca her iki türden üretilen glutaminaz enziminin termal kararlılığı ve depolama kararlılığının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hypocrea jecorina saf kültürü ve Trichoderma reesei 1A mutant suşundan üretilen enzimin kinetik parametreleri olan KM ve değerleri Lineweaver-Burk grafikleri çizilerek sırasıyla KM değerleri 0.491 mM, 0.647 mM ve değerleri 13.87 U/mL, 13.01 U/mL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
L-glutaminase (L-glutamine amidohydrolase EC 3.5.1.2) is the important enzyme that catalyze the deamination of L-glutamine to L-glutamic acid and ammonium ions. It has an important role in the nitrogen metabolism. Recently, L-glutaminase has received much attention with respect to its therapeutic and industrial applications. Beside it acts as potent antileukaemic agent and it shows flavorenhancing agent in the production of fermented foods, too.Glutaminase activity is widely distributed in plants, animal tissues and microorganisms including bacteria, yeast and fungi.It has aimed that microbial production of glutaminase enzyme from Hypocrea jecorina pure culture and Trichoderma reesei 1A mutant strain, determination of optimum conditions and calculation of kinetic parameters of these produced enzymes. As a result of work, it was determined optimum pH value as 8.0 and optimum temperature as 50oC for glutaminase enzyme produced both microorganism species. KM and values, the kinetic parameters of enzyme produced Hypocrea jecorina pure culture and Trichoderma reesei 1A mutant strain, were determined as 0.491 mM, 0.647 mM of KM values and 13.87 U/mL, 13.01 U/mL of Vmax values by plotted Lineweaver-Burk graphs, respectively.In addition, termal stability and storage stability of glutaminase enzymes produced from both microorganism species were determined as very high.