Destilasyon kolonunda darboğaz analizi ve örnek çalışma
Pinch analysis on distillation column and case study
- Tez No: 296983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KOŞUCUOĞLU ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Darboğaz analizi, kimyasal proseslerde enerji tüketimini en aza indirmek için, uygulanabilir enerji hedeflerinin termodinamiksel olarak hesaplandığı, enerji hedeflerine; ısı geri kazanım sistemleri, enerji ihtiyacını karşılama yöntemleri ve proses işletme koşullarının optimizasyonu ile ulaşıldığı, yöntembilimidir. Proses entegrasyonu, ısı entegrasyonu veya darboğaz teknolojisi olarak da bilinir.Darboğaz analizinin ilk uygulamaları endüstride enerji tasarrufu üzerine iken şimdi ise enerji minimizasyonu ile birlikte atık azaltılması, salımların azaltılması ve işlem güvenliği gibi sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Yeni teknikler tasarım mühendisine, enerji tüketimini azaltmada proses değişiklikleri yapmasına olanak verir.Bu çalışma darboğaz analizi konusunda Türkçe bir kaynak niteliğinde hazırlanmıştır. Bu çerçevede darboğaz analizi ile ilgili temel bilgiler ve analizin nasıl uygulandığına dair bilgiler verilmiştir. Ayrıca darboğaz analizinin destilasyon kolonlarında uygulaması ile ilgili geniş bir literatür çalışması yapılmıştır. Örnek olması amacıyla Yaşar Demirel'in ?Retrofit of Distillation Columns Using Thermodynamic Analysis? başlıklı destilasyon kolon uygulamalarıyla ilgili çalışması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pinch analysis is a methodology that makes it possible to evaluate the energy targets thermodynamically and achieve the energy targets by heat recovery systems, supplying systems of energy requirement and optimization of process operating conditions. Process integration is also known as heat integration or pinch analysis.The first applications of pinch analysis in industries were on energy saving, now using for solving problems as energy minimization with waste reduction, emission reduction and operation safety. New technics allow design engineers to make process modifications for decreasing the energy consumption.This study has been prepared as a Turkish source document. In this context, the fundamentals of the pinch analysis and the detailed informations on how it is applied have been given. Also relevant literature of applying pinch analysis on distillation columns has been consulted. ?Retrofit of Distillation Columns Using Thermodynamic Analysis? titled work of Yasar Demirel has been given to show an example.