Düzensiz dalga şartlarında tetrapod bloklu dalgakıranların stabilitelerinin araştırılması
Investigation of tetrapod breakwaters on the irregular wave conditions
- Tez No: 297016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dalgakıranlar en pahalı ve inşaatı en zor olan deniz yapılarından biridir. Dalgakıranların koruyucu tabakalarında çok büyük ağırlıklı taş elemanların kullanılması hem çevresel hem de ekonomik nedenlerden dolayı her zaman uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda tetrapod, dolos, core-loc, accropod gibi yapay beton bloklar kullanılmaktadır. Dalgakıranların koruyucu tabakalarında kullanılan bu yapay bloklar yüksek kilitlenme kabiliyetine sahip olduklarından stabilite katsayıları daha büyüktür. Tetrapod, dalgakıranların koruma tabakasında sıkça tercih edilen bir beton bloktur ve şev üzerine iki sıra üst üste gelecek şekilde yerleştirilmektedir. Tetrapod, dalgakıranın koruyucu tabakası üzerine iki farklı biçimde dizilebilmektedir. Ancak bu iki yöntemin hidrodinamik davranışları birbirlerinden farklıdır ve bu iki yerleştirme şeklinin stabilite açısından birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları hakkında yapılmış pek fazla çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada I.ve II. tip yerleştirme şeklinin düzenli ve düzensiz dalga şartlarında dalgakıran stabilitesi üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breakwaters are the one of the marine structures that the most expensive and most difficult constructured. It?s not appropriate to use heavy stones in the armour layer of the breakwaters always due to the environmental and economical reasons. In this cases, artificial concrete blocks are used like tetrapod, dolos, core-loc, accropod, etc. Due to the artificial blocks have higher interlocking ability their stability coefficients bigger than stones. Tetrapod is a frequently used armour unit for brakwaters and they are placed on the slope as two layers. Top layer of tetrapod can be placed with two different methods. But each method has a different hydrodynamic behaviour and there haven?t been many studies about the advantages and disadvantages of two methods. In this work, effect on stability of tetrapod breakwaters of I. and II. type method has been investigated experimentally under regular and irregular wave conditions.