Makinelerin dinamik davranışlarına göre tasarım prosedürlerinin belirlenmesi
Design procedures of mechanical parts with dynamic analysis
- Tez No: 297021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Traktörün çalışması sırasında, ön dingil ve ön dingil mesnedi traktör üzerindeki en kötü yükleme koşullarıyla karşılaşır. Bu parçaların tasarımı iyi bir mühendislik yaklaşımıyla yapılmadığı sürece kullanıcılar ani arızalar ile karşılaşabilir. Bu çalışmada bir 2WD traktörün ön aksı bilgisayarlı mühendislik analizi ve deneysel test yöntemleri ile tasarlanmış ve arızalara, ani sorunlara karşı önlemler alınmıştır.Ön dingil mesnedi prototipine uygulanan düşey yorulma testleri sırasında, öngörülen yük tekrar sayılarına ulaşılmadan ortaya çıkan yorulma hasarı incelenmiştir. Testlerde numunelerin genellikle aynı bölgeden hasara uğradığı gözlenmiştir. Hasarın nedenini belirlemek amacıyla gövdenin bilgisayar destekli katı modeli oluşturulmuş, bu veriler kullanılarak, sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla gövde modelinin gerilme ve yorulma analizleri gerçekleştirilmiştir. Hasara uğraması muhtemel bölgeler ve bu hasarın ortaya çıkabileceği minimum yük tekrar sayısı belirlenmiştir. Test ve analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, gövdenin yorulma ömrünün arttırılması için tasarım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the operations of an agricultural tractor, front axle and front axle support encounter the worst load conditions of the whole tractor. If the design of these components is not verified by systematic engineering approach, the customers could face with sudden failures. In this study, the design of 2WD agricultural tractor?s front axle support has been verified by developing a verification method, which involves testing the tractor on a special test track and field together with the computer aided engineering analysis, in order to prevent such failures in the lifetime of the tractor.During the vertical fatigue tests of front axle support prorotype, fatique damage is analyzed that occurs before valid load repeat times. It has seen in tests that all samples are damaged from same areas. To determine the reason of damage, solid part of front axle support is developed, mechanical characterictics of support material are taken from tension assays. These datas are used with finite elements method and strain and fatigue analysis of support model is realized. Possible damage area and min. load repeat number are modified. Results of tests and analysis are compared and overtured in order to optimize fatigue life .